140 de ani de la primul meci de hochei pe gheata

4 Martie 2015
538 Vizualizari | 0 Comentarii
La data de 3 martie 1875, in Canada, la Montreal, pe ''Victoria Skating Rink'', formatia McGill s-a impus cu scorul de 2-1 in fata celor de la Victoria, intr-un meci pe care, formal, IIHF l-a recunoscut in 2002 ca fiind primul desfasurat vreodata, dupa un set de reguli prestabilite si cu arbitraj neutru.

Vezi si Fotbal pe viata si pe moarte: ”Meciul Mortii” din 9 august 1942

O bucata de lemn a servit pe post de puc, iar echipele au fost formate din cate noua jucatori fiecare. Meciul a avut o durata de 60 de minute, iar regulile dupa care s-a disputat, numite si ''regulile McGill'', au fost redactate de catre James George Aylwin Craighton, cel care, gratie implicarii sale in dezvoltarea jocului, in anii 1870, este supranumit parintele hocheiului.

Vezi si Wimbledon: Cum a inceput cel mai vechi si mai prestigios turneu de tenis

Vechiul patinoar Victoria este situat la aproximativ 150 de metri de actuala locatie a Bell Centre, arena unde evolueaza Montreal Canadiens, in NHL. Din cauza pierderilor, in 1925 patinoarul a fost vandut, iar noul proprietar i-a schimbat destinatia, transformandu-l in parcare, scrie Agerpres.

Locul ramane insa unul incarcat de istorie, in 1894 desfasurandu-se acolo primele meciuri din play-off-ul NHL, iar Cupa Stanley, trofeul donat de Lordul Stanley de Preston, a fost oferita prima data dupa o finala la Victoria.
Daca ti-a placut articolul, te asteptam si pe pagina de Facebook.