News Flash:

Activitatea profesionala a lui Gheorghe Mironescu

27 Iunie 2014
1208 Vizualizari | 0 Comentarii
Gheorghe Mironescu a fost un politician roman. Membru al Partidului National Taranesc, a detinut functia de presedinte al Consiliului de Ministri al Romaniei de doua ori: prima data in 1930, iar a doua oara in perioada 1930–1931.
A absolvit Facultatea de Drept (1894) si Facultatea de Litere si Filozofie (1895) ale Universitatii Bucuresti, devenind doctor in drept (Paris, 1898), procuror pe langa Tribunalul Ilfov (1900) si avocat al statului (1900-1901). S-a consacrat unei cariere didactice, la Facultatea de Drept din Bucuresti (1903-1939). In 1938 a devenit membru de onoare al Academiei Romane. Era un adept al intrarii in razboi de partea Antantei, in vederea realizarii unitatii nationale. A fost membru al Consiliului National al Unitatii Romane (Paris, 24 august/6 septembrie 1918), organism reprezentativ al intereselor nationale, agreat de puterile Antantei.

Vezi si Nicolae Petrescu-Comnen, un ministru la Vatican
Membru al Partidului Conservator, al Partidului Conservator-Democrat (1908), al Partidului National Roman condus de Iuliu Maniu (noiembrie 1922) si al PNT, rezultat prin fuziunea PNR cu Partidul Taranesc al lui Ion Mihalache (1926). Deputat (1911) si senator (1914). Conduce ministere importante: Instructiune Publica (17 decembrie 1921-17 ianuarie 1922), Afaceri Straine (10 noiembrie 1928-7 iunie 1930; 13 iunie-8 octombrie 1930; 10 octombrie 1930-aprilie 1931), Finante (6 iunie-10 august 1932; 11 august-17 octombrie 1932), Interne (14 ianuarie-9 noiembrie 1933); vicepresedinte al Consiliului de Ministri in guvernele Iuliu Maniu (20 octombrie 1932-12 ianuarie 1933) si Al. Vaida-Voevod (14 ianuarie-9 noiembrie 1933.

Vezi si Raoul Bossy - Amintiri din viata diplomatica
Ca ministru de Externe reprezinta Romania la Societatea Natiunilor (1929, 1930), unde sustine ideea ministrului francez de Externe, Aristide Briand, privind federalizarea Europei. In timpul primului sau mandat la conducerea Consiliului de Ministri (7-8 iunie 1930) organizeaza inscaunarea principelui Carol ca rege al Romaniei (8 iunie), dupa refuzul fostului titular, I. Maniu, de a-si lega numele de acest act. Al doilea mandat la conducerea guvernului (10 octombrie 1930-4 aprilie 1931) este consacrat incercarilor de limitare a efectelor crizei economice mondiale asupra economiei romanesti.
Intre masurile sale se numara contractarea unui imprumut extern, scaderea salariilor cu 10-15% si dizolvarea Garzii de Fier, solicitata de organismele si guvernele occidentale. A fost in continuare unul dintre fidelii colaboratori ai regelui Carol II, inclusiv la instaurarea regimului autoritar al acestuia, in 1938; ministru subsecretar de Stat (10 februarie-30 martie 1938) in guvernul patriarh Miron Cristea; consilier regal din 30 martie 1938. Autor al lucrarilor: Din istoria dreptului privat roman (1896), Studii juridice (1912), Romania fata de razboiul european (1915) si Cuvantari (vol. I, 1930; vol. II, 1937).
Daca ti-a placut articolul, te asteptam si pe pagina de Facebook. Avem si Instagram.

gheorghe mironescu politician roman romaniei tribunalul ilfov avocat
Distribuie:  

Realitatea.net

Din aceeasi categorie

Mica publicitate

© 2019 - Cultural.BZI - Toate drepturile rezervate
Page time :0.1320 (s) | 23 queries | Mysql time :0.012703 (s)