News Flash:

Aferim! si Comoara, propuse - alaturi de alte 50 de productii - pentru European Film Awards

10 Septembrie 2015
699 Vizualizari | 0 Comentarii
Newsletter
BZI Live Video Divertisment
Video Monden
Muzica Populara Curs valutar
EUR: 4.7249 RON (+0.0021)
USD: 4.2241 RON (+0.0342)
Horoscop
berbec
taur
gemeni
rac
leu
fecioara
balanta
scorpion
sagetator
capricorn
varsator
pesti
Aferim
52 de filme sunt recomandate anul acesta pentru nominalizare la European Film Awards 2015. Dintre acestea, 16 sunt din Europa Centrala si de Est. Ele concureaza pentru premiile Academiei Europene de Film ce se vor decerna pe 12 decembrie, la Berlin, in cadrul unei gale somptuoase. Romania este reprezentata de doua productii, Aferim si Comoara. Cinefilii romani au putut viziona o mica parte din aceste productii - printre ele Ex Machina, Miss Julie, A Pigeon Sat On A Branch Reflecting On Existence, Paddington, Mia madre, The Lobster, Youth – La giovinezza (cu Madalina Ghenea).

In cele 20 de tari cu cei mai multi membri EFA, acestia au votat un film care sa le reprezinte tara pe lista lunga a EFA. Pentru a completa lista, un comitet de selectie alcatuit din membrii Consiliului EFA si din expertii invitati Jonas Holmberg (Göteborg FF, Suedia), Paz Lazaro (Berlinale Panorama, Germania/Spania), Christophe Leparc (Quinzaine des Réalisateurs, Franta), Alik Shpilyuk (Odessa FF, Ucraina), Elma Tataragic (Sarajevo FF, Bosnia si Hertegovina) au vazut cele mai bune productii din fiecare tara.

Vezi si Fetita actritei Salma Hayek, in pericol

In urmatoarele saptamani, peste 3000 de membri ai Academiei Europene vor vota pentru nominalizari in categoriile „Cel mai bun film european”, Regizorul/Scenaristul/Actorul/Actrita european/a al/a anului 2015. Nominalizatii vor fi anuntati in cadrul Festivalului de Film din Sevilia, Spania, pe 7 noiembrie.

Un juriu alcatuit din sapte membri va decide premiantii la categoriile Directorul de imagine/Monteur-l/Scenograful/Designerul de costume/Compozitorul/Sound Designer-ul european al anului.
 
Iata filmele de pe lista lunga a Academiei Europene de Film


Aferim! (Romania, Bulgaria, Republica Ceha)
Regia: Radu Jude
 
Body/Cialo (Polonia)
Regia: Małgorzata Szumowska
Productie a Nowhere Sp. z o.o.
Cu sustinerea the Polish Film Institute si HBO Polonia
 
Corn Island
სიმინდის კუნძული (Simindis Kundzuli)
Georgia, Germania, Kazakhstan,Republica Ceha, Franta, Hungary, 100 min.
Regia: George Ovashvili
Scenariul: George Ovashvili, Roelof-Jan Minneboo & Nugzar Shataidze
Produs de: Nino Devdariani, Eike Goreczka, Guillaume de Seille, Karla Stojakova, Sain
Gabdullin & Gabor Ferenczy
 
Goodnight Mommy (Austria)
Regia: Veronika Franz & Severin Fiala
Produs de Ulrich Seidl Film Produktion GmbH
Cu sustinerea the Austrian Film Institute
 
Koza
Slovacia,Republica Ceha, 75 min.
Regia: Ivan Ostrochovský
Scenariul: Marek Leščák & Ivan Ostrochovský
Produs de: Marek Urban, Ivan Ostrochovský & Jiří Konečný
 
Mustang
Franta, Germania, Turcia, 100 min.
Regia: Deniz Gamze Ergüven
Scenariul: Deniz Gamze Ergüven & Alice Winocour
Produs de: Charles Gillibert
 
No One’s Child (Serbia, Croatia)
Regia: Vuk Ršumović
Produs de Art & Popcorn
Coprodus de Baboon Production, Kinorama
Cu sustinerea The Croatian Audiovisual Centre
 
Peace To Us In Our Dreams
Lituania, Franta, Rusia, 107 min.
Scenariul & regia: Sharunas Bartas
Produs de: Jurga Dikciuviene
 
The Here After
Efterskalv /Intruz
Polonia, Sweden, Franta, 101 min.
Scenariul & Regia: Magnus von Horn
Produs de: Mariusz Włodarski & Madeleine Ekman

The High Sun
Zvizdan
Croatia, Slovenia, Serbia, 123 min.
Scenariul & Regia: Dalibor Matanić
Produs de: Ankica Jurić Tilić, Petra Vidmar & Nenad Dukić
 
The Lesson
Urok
Bulgaria, Grecia, 107 min.
Scenariul, regia si productia: Petar Valchanov & Kristina Grozeva
 
The Snake Brothers
Kobry A Užovky
Republica Ceha, 111 min.
Regia: Jan Prušinovský
Scenariul: Jaroslav Žváček
Produs de: Ondřej Zima & Jan Prušinovský
 
The Summer Of Sangaile
Sangailes Vasara
Lituania, Franta, Olanda, 89 min.
Scenariul & regia: Alanté Kavaïté
Produs de: Živilė Gallego, Antoine Simkine & Marleen Slot
 
Comoara (Romania, Franta)
Regia: Corneliu Porumboiu
 
They Have Escaped/He ovat paenneet (Finlanda, Olanda)
Regia: Jukka-Pekka Valkeapää
Produs de Helsinki Filmi
Coprodus de Revolver Amsterdam
Cu sustinerea The Finnish Film Foundation
 
Under Electric Clouds
Под Электрическими Облаками (POD Electricheskimi Oblakami)
Rusia, Ucraina, Polonia, 137 min.
Scenariul & regia: Aleksey German Jr.
Produs de: Artem Vasilyev, Andrey Savelyev & Rushan Nasibulin
 

13 Minutes
Elser
Germania, 114 min.
Regia: Oliver Hirschbiegel
Scenariul: Fred Breinersdorfer & Léonie-Claire Breinersdorfer
Produs de: Boris Ausserer, Oliver Schündler & Fred Breinersdorfer

45 Years
UK, 94 min.
Scenariul & regia: Andrew Haigh
Produs de: Tristan Goligher

A Pigeon Sat On A Branch Reflecting On Existence
En duva satt på en gren och funderade på tillvaron
Suedia, Franta, Germania, Norvegia, 96 min.
Scenariul & Regia: Roy Andersson
Produs de: Pernilla Sandström

Afterthought
Hayored Lema'ala
Israel/Franta, 105 min.
Scenariul & regia: Elad Keidan
Produs de: Elie Meirovitz & Eitan Mansuri

Arabian Nights - Volume I-Iii
As Mil E Uma Noites - Volume I-Iii
Portugal, Germania, Franta, Elvetia, 383 min.
Regia: Miguel Gomes
Scenariul: Miguel Gomes, Mariana Ricardo & Telmo Churro
Produs de: Luís Urbano

Black Souls
Anime Nere
Italia, Franta, 103 min.
Regia: Frantasco Munzi
Scenariul: Frantasco Munzi & Maurizio Braucci
Produs de: Fabrizio Ruggirello

Corrections Class
Класс коррекции (Klass Korrekzii)
Rusia, Germania, 85 min.
Regia: Ivan Tverdovsky
Scenariul: Dmitri Lanchikhin & Ivan Tverdovsky
Produs de: Natalia Mokritskaya, Mila Rozanova, Uliana Savelieva, Michael Kaszmareck &
Markus Boehm

Dora Or The Sexual Neuroses Of Our Parents
Dora Oder Die Sexuellen Neurosen Unserer Eltern
Elvetia, Germania, 90 min.
Regia: Stina Werenfels
Scenariul: Boris Treyer & Stina Werenfels
Produs de: Samir & Nicole Gerhards

Eisenstein In Guanajuato
Olanda, Mexico, Belgium, Finlanda, 105 min.
Scenariul & Regia: Peter Greenaway
Produs de: Bruno Felix, Femke Wolting, San Fu Maltha & Cristina Velasco L.

Every Thing Will Be Fine
Germania, Canada, Franta, Sweden, Norway, 118 min.
Regia: Wim Wenders
Scenariul: Bjørn Olaf Johannessen
Produs de: Gian-Piero Ringel

Ex Machina
UK, 108 min.
Scenariul & Regia: Alex Garland
Produs de: Andrew Macdonald & Allon Reich

Father
Babai
Germania, Kosovo, Macedonia, Franta, 102 min.
Scenariul & Regia: Visar Morina
Produs de: Nicole Gerhards

In The Shadow Of Women
L'ombre des femmes
Franta, Elvetia, 73 min.
Regia: Philippe Garrel
Scenariul: Philippe Garrel, Jean-Claude Carrière, Caroline Deruas & Arlette Langmann
Produs de: Saïd Ben Saïd

Labyrinth Of Lies
Im Labyrinth Des Schweigens
Germania, 118 min.
Regia: Giulio Ricciarelli
Scenariul: Elisabeth Bartel
Produs de: Uli Putz, Sabine Lamby & Jakob Claussen

Louder Than Bombs
Norway, Danemarca, Franta, 108 min.
Regia: Joachim Trier
Scenariul: Eskil Vogt & Joachim Trier
Produs de: Thomas Robsahm, Alexandre Mallet-Guy, Joshua Astrachan, Ron Yerxa, Albert Berger
& Marc Turtletaub

Magical Girl
Spain, 127 min.
Scenariul & Regia: Carlos Vermut
Produs de: Pedro Hernández Santos

Marshland
La Isla Mínima
Spain, 104 min.
Regia: Alberto Rodríguez
Scenariul: Rafael Cobos & Alberto Rodríguez
Produs de: José Antonio Félez, Mikel Lejarza, Mercedes Gomero & Gervasio Iglesias

Men & Chicken
Mænd & Høns
Danemarca, Germania, 104 min.
Scenariul & Regia: Anders Thomas Jensen
Produs de: Kim Magnusson & Tivi Magnusson

Miss Julie
Frøken Julie
Norway, UK, Ireland, Franta, 129 min.
Regia: Liv Ullmann
Scenariul: Liv Ullmann, adapted from August Strindberg’s play “Miss Julie Strindberg”
Produs de: Synnøve Hørsdal, Teun Hilte & Oliver Dungey

My Golden Days
Trois souvenirs de ma jeunesse
Franta, 120 min.
Regia: Arnaud Desplechin
Scenariul: Arnaud Desplechin & Julie Peyr
Produs de: Pascal Caucheteux & Grégoire Sorlat

My Mother
Mia Madre
Italia, Franta, 104 min.
Regia: Nanni Moretti
Scenariul: Nanni Moretti, Frantasco Piccolo & Valia Santella
Produs de: Nanni Moretti & Domenico Procacci

No One`S Child
NIČIJE Dete
Serbia, Croatia, 92 min.
Scenariul & regia: Vuk Ršumović
Produs de: Miroslav Mogorović

Paddington
UK/Franta, 95 min.
Scenariul & regia: Paul King
Produs de: David Heyman

Rams
Hrútar
Islanda, 93 min.
Scenariul & regia: Grímur Hákonarson
Produs de: Grímar Jónsson

Schneider Vs. Bax
Olanda, Belgia, 96 min.
Scenariul & regia: Alex van Warmerdam
Produs de: Marc van Warmerdam

Tale Of Tales
Italia, UK, Franta, 133 min.
Regia: Matteo Garrone
Scenariul: Matteo Garrone, Edoardo Albinati, Ugo Chiti & Massimo Gaudioso
Produs de: Matteo Garrone & Jeremy Thomas

The Brand New Testament
Le Tout Nouveau Testament
Belgium, Franta, Luxembourg, 114 min.
Regia: Jaco Van Dormael
Scenariul: Jaco Van Dormael & Thomas Gunzig
Produs de: Jaco Van Dormael, Olivier Rausin & Daniel Marquet

The Duke Of Burgundy
UK, Hungary, 104 min.
Scenariul & Regia: Peter Strickland
Produs de: Andy Starke

The Farewell Party
מיתה טובה‎ (Mita Tova)
Israel, Germania, 95 min.
Regia: Tal Granit & Sharon Maymon
Scenariul: Sharon Maymon & Tal Granit
Produs de: Haim Mecklberg, Estee Yacov-Mecklberg, Talia Kleinhendler, Osnat Handelsman-
Keren & Thanassis Karathanos


The Lobster
UK, Ireland, Grecia, Franta, Olanda, 118 min.
Regia: Yorgos Lanthimos
Scenariul: Yorgos Lanthimos & Efthimis Filippou
Produs de: Ed Guiney, Lee Magiday, Ceci Dempsey & Yorgos Lanthimos

The Measure Of A Man
La Loi Du Marché
Franta, 91 min.
Regia: Stéphane Brizé
Scenariul: Stéphane Brizé & Olivier Gorce
Produs de: Christophe Rossignon & Philip Boëffard

The Postman’s White Nights
Белые ночипочтальонаАлексея Тряпицына
(Belye Nochi Pochtalona Alekseya Tryapitsyna)
Rusia, 100 min.
Regizat si produs de: Andrei Konchalovsky
Scenariul: Andrei Konchalovsky & Elena Kiseleva

They Have Escaped
He Ovat Paenneet
Finlanda, Olanda, 62 min.
Scenariul & regia: Jukka-Pekka Valkeapää
Produs de: Aleksi Bardy

Three Windows And A Hanging
Tri Dritare Dhe Një Varje
Kosovo, Germania, 93 min.
Regia: Isa Qosja
Scenariul: Zymber Kelmendi
Produs de: Shkumbin Istrefi, Mentor Shala & Nicole Gerhards

Victoria
Germania, 138 min.
Scenariul & regia: Sebastian Schipper
Produs de: Jan Dressler

Virgin Mountain
Fúsi
Islanda, Danemarca, 94 min.
Scenariul & regia: Dagur Kári
Produs de: Baltasar Kormákur & Agnes Johansen

Wednesday 04:45
Tetarti 04:45
Grecia, Israel, Germania, 116 min.
Scenariul & regia: Alexis Alexiou
Produs de: Thanassis Karathanos, Kostas Lambropoulos, Talia Kleinhendler & Osnat
Handelsman-Keren

Youth
Youth – La Giovinezza
Italia, Franta, UK, Elvetia, 118 min.
Scenariul & regia: Paolo Sorrentino
Produs de: Nicola Giuliano, Francesca Cima & Carlotta Calori
Daca ti-a placut articolul, te asteptam si pe pagina de Facebook. Avem si Instagram.

europa centrala berlin romania academiei europene
Distribuie:  

Realitatea.net

Din aceeasi categorie

Mica publicitate

© 2019 - Cultural.BZI - Toate drepturile rezervate
Page time :0.1724 (s) | 34 queries | Mysql time :0.018878 (s)