Povestea nestiuta din cariera legendara a lui Cristian Topescu

16 Mai 2018
376 Vizualizari | 0 Comentarii
cristian topescu

Cristian Topescu, omul care a marcat jurnalismul sportiv romanesc prin comentariile sale, a decedat, marti, la varsta de 81 de ani.

De-a lungul unei cariere fabuloase fostul mare comentator a avut si un moment in care o gafa facuta in direct era sa-l coste.

„Cea mai mare gafa a fost cea de la finala Campionatului Masculin de Handbal din 1970, meciul Romania - Republica Democrata Germana, care a avut prelungiri. In regulament erau doua reprize de prelungiri de cate cinci minute, amanunt pe care l-am uitat in focul comentariului si dupa prima repriza de cinci minute am spus "Suntem campioni mondiali!". Echipa noastra avea un gol avantaj.

Mi-am dat seama imediat si am rectificat greseala, cerandu-mi scuze si spunand ca se mai joaca inca o repriza de prelungiri. Spre norocul meu, echipa Romaniei a castigat acea finala, ultimul gol fiind marcat de extraordinarul Gheorghe Gruia. A fost 14-13 pentru Romania, dupa doua reprize de prelungiri. Imi inchipuiam la intoarcerea acasa ce s-ar fi scris, daca ai nostri pierdeau, despre comentator, care nu stia nici macar regulamentul desfasurarii finalei”, spunea Topescu, intr-un interviu pentru Telekom Sport.

Daca ti-a placut articolul, te asteptam si pe pagina de Facebook.