News Flash:

Premiile Senatului si nominalizarile pentru Premiile Galei UNITER 2015

19 Martie 2015
714 Vizualizari | 0 Comentarii
Cea de-a XXIII-a editie a Galei Premiilor UNITER va avea loc luni, 25 mai 2015, la Sala Mare a Teatrului National „I.L.Caragiale” din Bucuresti. Conform statutului Uniunii Teatrale din Romania, Senatul UNITER acorda in cadrul Galei Premiilor UNITER premiul de excelenta, premiile pentru intreaga activitate si premiile speciale, transmite hotnews.ro.
 
Pe baza propunerilor primite din partea teatrelor si a propunerilor membrilor Senatului UNITER, in sedinta din data de 16.03.2015 Senatul a acordat urmatoarele premii:
 
PETER BROOK – Premiul de Excelenta – in omagiu pentru aportul si impactul spectacolelor sale asupra teatrului romanesc
Premiul pentru intreaga activitate:
Actor: VLADIMIR JURASCU
Actrita: MIHAELA ARSENESCU WERNER
Regizor: ALEXANDER HAUSVATER
Scenografie: CLARA LABANCZ
Critica si istorie teatrala: MIRA IOSIF
PREMII SPECIALE
Premiu special acordat Universitatii Nationale de Arta Teatrala si Cinematografica „I.L. Caragiale” din Bucuresti pentru Galele Absolventilor
 
Pentru a XXIII-a editie a Galei Premiilor UNITER, juriul de nominalizari a fost alcatuit din criticii de teatru: Monica Andronescu, Mircea Morariu si Maria Zarnescu.

Nominalizarile pentru aceasta editie a Galei Premiilor UNITER sunt urmatoarele:
Cel mai bun spectacol:
„De vanzare / For Sale”, un spectacol de Gianina Carbunariu, Teatrul Odeon Bucuresti
„Mobila si durere”, directia de scena Victor Ioan Frunza, Centrul Cultural pentru UNESCO „Nicolae Balcescu” Bucuresti
„Omul cel bun din Seciuan”, regia Andrei Serban, Teatrul Bulandra Bucuresti
 
Cel mai bun regizor:
Victor Ioan Frunza pentru spectacolul „Mobila si durere”, Centrul Cultural pentru UNESCO „Nicolae Balcescu” Bucuresti
Radu Nica pentru spectacolul „Incendii”, Teatrul Maghiar de Stat „Csiky Gergely” Timisoara
Andrei Serban pentru spectacolul „Omul cel bun din Seciuan”, Teatrul Bulandra Bucuresti
 
Cel mai bun scenograf:
Andrada Chiriac  pentru scenografia spectacolului „Cerere in casatorie”, Teatrul Dramatic „Fani Tardini” Galati
Adriana Grand pentru scenografia spectacolului „Mobila si durere”, Centrul Cultural pentru UNESCO „Nicolae Balcescu” Bucuresti
Iuliana Vilsan pentru scenografia spectacolului „Omul cel bun din Seciuan”, Teatrul Bulandra Bucuresti
 
Cel mai bun actor in rol principal:
Vlad Ivanov pentru rolurile din spectacolul „Omul cel bun din Seciuan”,  Teatrul Bulandra Bucuresti
Sorin Leoveanu pentru rolul Hitler din spectacolul „Mein Kampf”, Teatrul National Cluj-Napoca
Adrian Nicolae pentru rolul Gore din spectacolul „Mobila si durere”, Centrul Cultural pentru UNESCO „Nicolae Balcescu” Bucuresti
 
Cea mai buna actrita in rol principal:
Alexandra Fasola pentru rolurile din spectacolul „Omul cel bun din Seciuan”, Teatrul Bulandra Bucuresti
Anca Hanu pentru rolul Amalia din spectacolul „Amalia respira adanc”, Teatrul National Cluj-Napoca
Daniela Török pentru rolul Sally Bowles din spectacolul „Cabaret”, Teatrul German de Stat Timisoara
 
Cel mai bun actor in rol secundar:
Mihai Calin pentru rolul Caliban din spectacolul „Furtuna”, Teatrul National „I.L. Caragiale” din Bucuresti
Andrei Hutuleac pentru rolul Urechiatu΄ din spectacolul „Mobila si durere”, Centrul Cultural pentru UNESCO „Nicolae Balcescu” Bucuresti
Georg Peetz pentru rolul Conférencier din spectacolul „Cabaret”, Teatrul German de Stat Timisoara
 
Cea mai buna actrita in rol secundar:

Ana Ciontea pentru rolul Mama din spectacolul „Numele”, productie a Teatrului Foarte Mic Bucuresti in parteneriat cu Teatrul de Comedie
Ana Covalciuc pentru rolul Proprietareasa din spectacolul  „Omul cel bun din Seciuan” , Teatrul Bulandra Bucuresti
Katalin Berekméri pentru rolurile din spectacolul „Castingul Dracului”, Teatrul National Targu-Mures – Compania „Tompa Miklós”
 
Critica teatrala:
Claudiu Groza
Doru Mares
Ion Parhon
 
Teatru radiofonic:
„Fantomele din Canterville”, dupa Oscar Wilde, scenariul si regia artistica: Ilinca Stihi
„Henric al V-lea” de William Shakespare, adaptarea radiofonica: Domnica Tundrea, regia artistica: Attila Vizauer
„Metamorfoza”, dupa Franz Kafka, scenariul si regia artistica: Ion Andrei Puican
 
 Teatru TV:
„Roman teatral (Insemnarile unui nebun)”, dupa Mihail Bulgakov, dramatizare, adaptare si regie: Vitalie Lupascu
„Vinovatul”, dupa Ion Baiesu, scenariul si regia: Ion Gostin
„Zi ca-ti place !”, dupa Valentin Nicolau, adaptare si regie: Cornel Mihalache
 
Debut:
Vlad Nemes pentru rolul M din spectacolul „Cockosi”, Teatrul ACT Bucuresti
Ciprian Nicula pentru rolurile din spectacolul „Esti un animal, Viskovitz!”, Teatrul „Anton Pann” Ramnicu-Valcea
Ana Bianca Popescu pentru rolul Fata din spectacolul „Numele”, productie a Teatrului Foarte Mic Bucuresti in parteneriat cu Teatrul de Comedie
Daca ti-a placut articolul, te asteptam si pe pagina de Facebook.

sala mare senatul uniter nominalizarile critica teatrala
Distribuie:  

Realitatea.net

Din aceeasi categorie

Mica publicitate

© 2018 - Cultural.BZI - Toate drepturile rezervate
Page time :0.1417 (s) | 34 queries | Mysql time :0.019673 (s)