News Flash:

Premiile UNITER. Doua spectacole din Iasi printre nominalizari

1 Martie 2016
679 Vizualizari | 0 Comentarii
Senatul UNITER acorda si in acest an, in cadrul Galei Premiilor UNITER, premiul de excelenta, premiile pentru intreaga activitate si premiile speciale. Pe baza propunerilor primite din partea teatrelor si a propunerilor membrilor Senatului UNITER, in sedinta din data de 29 februarie a fost stabilita si lista nominalizarilor, doua fiind facute pentru spectacole prezentate la Teatrul National si Teatrul Luceafarul. Iata, mai jos, lista nominalizarilor pentru premiile UNITER.
Debut:
Ada Gales pentru rolul Denise din spectacolul Copilul problema la Teatrul "Sica Alexandrescu" Brasov
Andreea Tanase pentru rolul Samira din spectacolul Balcanicele la Teatrul "Tony Bulandra" Targoviste
Alexandru Voicu pentru rolul Al doilea barbat,  Albert din spectacolul Iluzii la Godot Cafe-Teatru
Cel mai bun spectacol de teatru radiofonic:
Henri Mathias Berthelot, generalul generalilor, scenariul de Victor Cilinca, regia artistica Attila Vizauer, productie a Societatii Romane de Radiodifuziune
Jucatorul de table de George Arion, dramatizarea radiofonica si regia artistica Cezarina Udrescu, productie a Societatii Romane de Radiodifuziune
Rapunzel de Fratii Grimm, scenariul radiofonic si regia artistica Gavriil Pinte, productie a Societatii Romane de Radiodifuziune
Cel mai bun spectacol de teatru TV:
Buzunarul cu paine de Matei Visniec, regia Tudor Chirila, productie a Societatii Romane de Televiziune
Femeia perfecta de Jean Barbier, regia Marius Bodochi, productie a Societatii Romane de Televiziune
Quartet de György Spiró, regia Gelu Colceag, productie a Societatii Romane de Televiziune
Premiul pentru critica teatrala:
Silvia Dumitrache
Oana Stoica
Maria Zarnescu
Cea mai buna scenografie:
Adrian Damian pentru scenografia spectacolului Cantareata cheala la Teatrul National "Vasile Alecsandri" Iasi
Andu Dumitrescu pentru scenografia spectacolului Visul unei nopti de vara la Teatrul National Targu-Mures, Compania "Liviu Rebreanu"
Octavian Neculai pentru scenografia spectacolului Bach Files la Teatrul Bulandra, Bucuresti
Cea mai buna actrita in rol secundar:
Ida Jarcsek-Gaza pentru rolul Clitemnestra din spectacolul Electra la Teatrul German de Stat Timisoara
Ilinca Manolache pentru rolurile din spectacolul Anul disparut. 1989 la Teatrul Mic, Bucuresti
Florentina Nastase pentru rolul Laura din spectacolul Menajeria de sticla la Teatrul "Toma Caragiu" Ploiesti
Cel mai bun actor in rol secundar:
George Albert Costea pentru rolul Posner din spectacolul The history boys. Povesti cu parfum de liceu la Teatrul Excelsior, Bucuresti
Konstantin Keidel pentru rolul Mosneagul din spectacolul Electra la Teatrul German de Stat Timisoara
Marius Manole pentru rolurile Batranica apatica, Actorul din spectacolul Intre noi e totul bine la Teatrul National "I.L. Caragiale" din Bucuresti
Cea mai buna actrita in rol principal:
Dorina Chiriac pentru rolurile Fetita metalista, Regizorul din spectacolul Intre noi e totul bine la Teatrul National "I.L. Caragiale" din Bucuresti
Emilia Dobrin pentru rolul Elena din spectacolul Casa cu pisici la Teatrul Mic, Bucuresti
Erzsébet B. Fülöp pentru rolul Mama din spectacolul Tihna la Teatrul National Targu-Mures, Compania "Tompa Miklós"
Cel mai bun actor in rol principal:
Richard Balint pentru rolul Gorge din spectacolul Uciderea ritualica a lui Gorge Mastromas la Teatrul "Regina Maria" Oradea
Florin Piersic Jr. pentru rolul Coleman din spectacolul Vestul singuratic la Teatrul "Nottara", Bucuresti
Marian Ralea pentru rolul Tullius din spectacolul Marmura la Teatrul Bulandra, Bucuresti
Cea mai buna regie:
Radu Afrim pentru regia spectacolului Tihna la Teatrul National Targu-Mures, Compania "Tompa Miklós"
Cristi Juncu pentru regia spectacolului Vestul singuratic la Teatrul "Nottara", Bucuresti
Bobi Pricop pentru regia spectacolului Pisica verde la Teatrul "Luceafarul" Iasi
Cel mai bun spectacol:
Clasa noastra de Tadeusz Slobodzianek, regia László Bocsárdi, la Teatrul National "Lucian Blaga" Cluj-Napoca
The Sunset Limited de Cormac McCarthy, regia Andrei si Andreea Grosu, la Teatrul UNTEATRU, Bucuresti
Tihna dupa Attila Bartis, regia Radu Afrim, Teatrul National Targu-Mures, Compania "Tompa Miklós"
Daca ti-a placut articolul, te asteptam si pe pagina de Facebook. Avem si Instagram.

senatul uniter lista nominalizarilor teatrul national
Distribuie:  

Realitatea.net

Din aceeasi categorie

Mica publicitate

© 2018 - Cultural.BZI - Toate drepturile rezervate
Page time :0.1900 (s) | 34 queries | Mysql time :0.019526 (s)