News Flash:

Programul principalelor institutii de teatru din Bucuresti in perioada 7 -13 octombrie 2013

7 Octombrie 2013
3110 Vizualizari | 0 Comentarii
Teatrul National Bucuresti: Sala Studio - joi, 10 octombrie, ora 19.30 - "Revizorul", de Nikolai Vasilievich Gogol, regia Felix Alexa; vineri, 11 octombrie, ora 19.30 - "Revizorul", de Nikolai Vasilievich Gogol, regia Felix Alexa; sambata, 12 octombrie, ora 20.00 - "Dineu cu prosti", de Francis Veber, regia Ion Caramitru; duminica, 13 octombrie, ora 20.00 - "Dineu cu prosti", de Francis Veber, regia Ion Caramitru;
Sala Mica: joi, 10 octombrie, ora 20.00 - "Fata din curcubeu", de Lia Bugnar, regia Lia Bugnar; vineri, 11 octombrie, ora 20.00 - "Omul care a vazut moartea", de Victor Eftimiu, regia Dan Tudor; sambata, 12 octombrie, ora 20.00 - "Omul care a vazut moartea", de Victor Eftimiu, regia Dan Tudor; duminica, 13 octombrie, ora 20.00 - "Inca-i bine!", de Rodica Popescu Bitanescu, regia Rodica Popescu Bitanescu;
Sala Pictura: sambata, 12 octombrie, ora 19.30 - "Micul infern" de Mircea Stefanescu, regia Mircea Cornisteanu; duminica, 13 octombrie, ora 19.30 - "Micul infern", de Mircea Stefanescu, regia Mircea Cornisteanu.
Teatrul Nottara: Sala Horia Lovinescu - miecuri, 9 octombrie, ora 19.00 - "Mobila si durere", de Teodor Mazilu, regia Alice Barb; joi, 10 octombrie, ora 19.00 - "Un pic prea intim", de Rajiv Juseph, traducerea Bogdan Budes, regia Cristi Juncu; vineri, 11 octombrie, ora 19.00 - "Titanic vals", comedie in trei acte de Tudor Musatescu, regia Dinu Cernescu;
Sala George Constantin: joi, 10 octombrie, ora 19.30 - "Matrimoniale", de Lia Bugnar, regia Diana Lupescu; vineri, 11 octombrie, ora 19.30 - "Matrimoniale", de Lia Bugnar, regia Diana Lupescu.
Teatrul Odeon: Sala Studio - luni, 7 octombrie, ora 20.00 - "Dance a playful body", coregrafia Andreea Novac si Istvan Teglas, interpret Istvan Teglas; miercuri, 9 octombrie, ora 19.30 - "Tipografic majuscul", un spectacol de Gianina Carbunariu, scenografia Andrei Dinu; joi, 10 octombrie, ora 19.30 - "Sefele", de Werner Schwab, regia Sorin Militaru; vineri, 11 octombrie, ora 19.30 - "Equus", de Peter Shaffer, traducerea Alina Nelega, regia Geanina Hergheligiu; sambata, 12 octombrie, ora 19.30 - "Tipografic majuscul", un spectacol de Gianina Carbunariu, scenografia Andrei Dinu; duminica, 13 octombrie, ora 19.30 - "Tipografic majuscul", un spectacol de Gianina Carbunariu, scenografia Andrei Dinu;
Sala Majestic: joi, 10 octombrie, ora 19.00 - "Un tramvai numit dorinta", de Tennessee Williams, regia Dinu Cernescu; vineri, 11 octombrie, ora 19.00 - "In container", de Constantin Cheianu, regia Cristian Ban; sambata, 12 octombrie, ora 19.00 - "Iadul este amintirea fara puterea de a mai schimba ceva", de Jonas Gardell, un spectacol de Mariana Camarasan si Alexandra Penciuc; duminica, 13 octombrie, ora 11.00 - "Copilaria lui Enescu", constructie papusi Aurelia Olteanu, regia Monica Ciuta; duminica, 13 octombrie, ora 19.00 - "Ascensiunea lui Arturo Ui poate fi oprita", de Bertolt Brecht, regia Dragos Galgotiu.
Teatrul Bulandra: Sala Toma Caragiu - marti, 8 octombrie, ora 19.00 - "Scaunele", de Eugen Ionescu, regia Felix Alexa; vineri, 11 octombrie, ora 19.00 - "Lear (a) se suspenda", de William Shakespeare, regia Andrei Serban;
Sala Liviu Ciulei: joi, 10 octombrie, ora 20.00 - "Contra progresului", de Esteve Soler, regia Bobi Pricop; vineri, 11 octombrie, ora 20.00 - "Contra progresului", de Esteve Soler, regia Bobi Pricop; sambata, 12 octombrie, ora 19.00 - "Arta", de Yasmina Reza, regia Cristi Juncu; duminica, 13 octombrie, ora 19.00 - "Voiajul domnului Perrichon", de Eugen Labiche, regia Dinu Cernescu.
Teatrul de Comedie: Sala Radu Beligan - marti, 8 octombrie, ora 19.00- "Masculin - Feminin", regia Lia Bugnar; miercuri, 9 octombrie, ora 19.00 - "Pescarusul", de A.P. Cehov, traducerea Masa Dinescu, regia Claudiu Goga; joi, 10 octombrie, ora 19.00 - "Avarul indragostit", de Cristian Juncu dupa Moliere, regia Vlad Massaci; vineri, 11 octombrie, ora 19.00 - "Acasa la tata", de Mimi Branescu, regia Vlad Massaci; sambata, 12 octombrie, ora 19.00 - "Elling", dramatizare de Axel Hellstenius, regia Vlad Massaci; duminica, 13 octombrie, ora 18.00 - "Casa Zoikai", de Mihail Bulgakov, traducerea Maria Dinescu, regia Alexandru Tocilescu;
Teatrul Metropolis: marti, 8 octombrie, ora 19.00 - "Jubileul", de Jean-Marie Chevret si Michele Ressi, traducerea Mona Radu, scenografia Puiu Antemir; joi, 10 octombrie, ora 19.00 - "Badaranii", de Carlo Goldoni, regia Dan Tudor; sambata, 12 octombrie, ora 19.00 - "Sex", de Rob de Graaf, regia Claudiu Goga; duminica, 13 octombrie, ora 11.00 - "Badaranii", de Carlo Goldoni, regia Dan Tudor; duminica, 13 octombrie, ora 15.00 - "Badaranii", de Carlo Goldoni, regia Dan Tudor.
Teatrul Mic: miercuri, 9 octombrie, ora 19.00 - "Pensiune completa", de Pierre Chesnot, traducerea Marica Beligan, regia Gelu Colceag; joi, 10 octombrie, ora 19.00 - "Cum iubeste cealalta jumatate", de Alan Ayckbourn, regia Sanda Manu; vineri, 11 octombrie, ora 19.00 - "Primavara d-nei Stone la Roma", dramatizare de Martin Sherman, dupa romanul omonim a lui Tennessee Williams, traducerea Liana Ceterchi, regia Liana Ceterchi; sambata, 12 octombrie, ora 11.30 - "Visul unei nopti de vara", dupa William Shakespeare, versiunea scenica de Gelu Colceag, regia Gelu Colceag; sambata, 12 octombrie, ora 15.30 - "Visul unei nopti de vara", dupa William Shakespeare, versiunea scenica de Gelu Colceag, regia Gelu Colceag; duminica, 13 octombrie, ora 19.00 - "Sex on the bici", de John Tobias, traducerea Costin Manoliu si Anna-Maria Popa; regia Nona Ciobanu.
Teatrul Foarte Mic: joi, 10 octombrie, ora 19.00 - "Frig", de Lars Norel, regia Vinicius Tomescu; vineri, 11 octombrie, ora 19.00 - "O viata in teatru", de David Marnet, traducerea si adaptarea Ovidiu Niculescu, regia Ovidiu Niculescu; sambata, 12 octombrie, ora 19.00 - "Zelda", de William Luce, un spectacol de Liana Ceterchi; duminica, 13 octombrie, ora 19.00 - "Nascut iarna", de Jez Butterworth, traducerea Radu Dragomirescu, regia Radu Dragomirescu.
Teatrul Masca: vineri, 11 octombrie, ora 19.00 - "Parcul", scenariul si regia Mihail Malaimare; sambata 12 octombrie, ora 19.00 - "Flecarelile femeilor", regia Mihai Malaimare, scenografia Sanda Mitache; duminica, 13 octombrie, ora 19.00 - "Actorul", text Mircea Dinescu, regia Anca Dana Florea, scenografia Sanda Mitache.
Teatrul Evreiesc de Stat: miercuri, 9 octombrie, ora 19.00 - "Janka", autor Oscar Speace, regia Toma Enache; sambata, 12 octombrie, ora 19.00 - "Un rege Lear evreu", autor Iacob Gordin, regia Grigore Gonta; duminica, 13 octombrie, ora 19.00 - "Blazonul", autor Shalom Ash, regia Andrei Munteanu.
Unteatru: vineri, 11 octombrie, ora 19.00 - "Retox", de Eugen Jebeleanu, un spectacol de Eugen Jebeleanu; duminica, 13 octombrie, ora 19.00 - "Caldura? Mare?", dupa I.L. Caragiale, distributie Daniel Hara, Andrei Seusan, Eduard Cirlan.
In Culise: luni, 7 octombrie, ora 20.00 - "Scrisori catre Rita", regia Cristian Bajora; marti, 8 octombrie, ora 20.00 - "Frumoasa calatorie a ursilor panda", regia Cristian Bajora; miercuri, 9 octombrie, ora 20.00 - "Common Lives", de Theo Herghelegiu, regia Cristian Bajora; joi, 10 octombrie, ora 20.00 - "Imagineaza-ti ca esti Dumnezeu", regia Cristian Bajora.
Godot Cafe-Teatru: luni, 7 octombrie, ora 20.00 - "Un cuplu ciudat", de Neil Simon, regia Doina Antohi; marti, 8 octombrie, ora 20.00 - "Ce ne spunem cand nu ne vorbim", de Chris Simion, regia Chris Simion; joi, 10 octombrie, ora 21.00 - "Barbatii sunt de pe Marte, femeile sunt de pe Venus", regia Doina Antohi; vineri, 11 octombrie, ora 19.00 - "Bella si cavalerul fara nume", de Oliver Emanuel, regia Vladimir Anton; vineri, 11 octombrie, ora 22.00 - "Colibri", de Garret Jon Groenveld, regia Florin Piersic Jr.
Green Hours: luni, 7 octombrie, ora 20.00 - "Cercetatorii japonezi"; marti, 8 octombrie, ora 20.00 - "Suntem ceea ce iubim", versuri de Nichita Stanescu, pe muzica lui Frederic Chopin; miercuri, 9 octombrie, ora 20.00 - "Aggressive mediocrity", un debate-performance de Cantinca Draganescu.
Teatrul Tandarica: luni, 7 octombrie, ora 10.00 - "Mica Sirena", regia Gabriel Apostol; marti, 8 octombrie, ora 10.00 - "Motanul Incaltat", regia Cristian Pepino; miercuri, 9 octombrie, ora 10.00 - "Povestea porcului", regia Traian Savinescu; joi, 10 octombrie, ora 10.00 - "Cei trei purcelusi", regia Mihai Gruia Sandu; vineri, 11 octombrie, ora 10.00 - "Croitorasul cel viteaz", regia Daniel Stanciu.
Teatrul Excelsior: marti, 8 octombrie, ora 10.00 - "Cocoselul neascultator", de Ion Lucian, regia Ion Lucian si Victor Radovici; miercuri, 9 octombrie, ora 10.00 - "Maria-sa... Magarul!", comedie cu... "cantece", de Ion Lucian, regia Ion Lucian; joi, 10 octombrie, ora 10.00 - "Taramul vrajit", de Carmen Dominte, regia Mihai Lungeanu; vineri, 11 octombrie, ora 10.00 - "Maria-sa... Magarul!", comedie cu... "cantece", de Ion Lucian, regia Ion Lucian; duminica, 13 octombrie, ora 11.00 - "Hainele cele noi ale printului", dupa doua povesti de H.C. Andersen, adaptare de Ilinca Stihi, regia Ilinca Stihi.
Teatrul Ion Creanga: marti, 8 octombrie, ora 10.00 - "Renart vulpoiul", regia Constantin Dicu; miercuri, 9 octombrie, ora 10.00 - "Razboiul bucatelor", de Ion Garmacea, dupa Petre Ispirescu, regia Mihai Manolescu; miercuri, 9 octombrie, ora 18.00 - "Miraj intr-un ou", un spectacol de Daniel Andrei, regia Daniela Andrei; joi, 10 octombrie, ora 10.00 - "De-as fi Scufita Rosie", de Ioan Garmacea, regia Sorana Coroama Stanca; vineri, 11 octombrie, ora 10.00 - "Cartea Junglei", dramatizare de Octavian Jighirgiu, dupa Rudyard Kipling, regia Octavian Jighirgiu; sambata, 11 octombrie, ora 11.00 - "Alba ca Zapada si cei sapte pitici", un spectacol de Cornel Todea, regia Cornel Todea; duminica, 13 octombrie, ora 11.00- "D-l Goe, Vizita, Pedagog de scoala noua - Mofturi", dramatizare de Ioan Garmacea, dupa Ion Luca Caragiale, regia Chris Simion.
Daca ti-a placut articolul, te asteptam si pe pagina de Facebook. Avem si Instagram.

teatrul nottara teatrul odeon teatrul bulandra teatrul metropolis
Distribuie:  

Realitatea.net

Din aceeasi categorie

Mica publicitate

© 2018 - Cultural.BZI - Toate drepturile rezervate
Page time :0.1724 (s) | 34 queries | Mysql time :0.018608 (s)