News Flash:

Vezi aici spotul si programul Festivalului George Enescu 2013 - VIDEO

30 Aprilie 2013
2122 Vizualizari | 0 Comentarii
Festivalul George Enescu va avea loc in perioada 1- 28 septembrie, iar programul acestuia se va desfasura astfel:
DUMINICA, 01.09
19:30
MARI ORCHESTRE ALE LUMII STOC EPUIZAT
STAATSKAPELLE BERLIN
Sala Mare a Palatului
Dirijor : DANIEL BARENBOIM 
Solist : RADU LUPU – pian
Program :
G. Enescu – Rapsodia romana nr. 2 in Re Major op. 11
L. van Beethoven – Concertul nr. 4 pentru pian si orchestra in Sol Major op. 58
Sir E. Elgar – Simfonia nr. 2 in Mi bemol Major op. 63 
DUMINICA, 01.09
22:30
CONCERTELE DE LA MIEZUL NOPTII CUMPARA BILET 
CAMERON CARPENTER
Ateneul Roman
Recital CAMERON CARPENTER – orga
Program :
"The Theatre of the Organ" 
DUMINICA, 01.09
CONCERTE IN TARA
TIMISOARA
FILARMONICA "BANATUL" DIN TIMISOARA 
Dirijor : MARTIN YATES 
Solist : MATEI VARGA – pian
Program :
Tiberiu Olah – Armonii IV, Omagiu lui Enescu, concert pentru 23 de instrumente
Michael Hersch – Concert pentru pian si orchestra (prima auditie europeana)
T. Huillet – “Ombres – tribute to Debussy”
Rolf Martinsson – Concert pentru orchestra, op. 81 
LUNI, 02.09
17:00
MUZICA SEC. XXI - WORKSHOP // ENESCU SI CONTEMPORANII SAI CUMPARA BILET 
Ansamblul "ARCHAEUS"
Ateneul Roman
Dirijor : LIVIU DANCEANU 
Program :
George Balint – Muzica pentru Archaeus
Michael Denhoff – Strophen op. 107 (nr. 1, Geträumtes – für Martella)
Stefan Niculescu – Triplum II
Michael Denhoff – Strophen op. 107 (nr. 11B, Geläut für Günter Bialas) 
Dan Buciu – Schi?e pentru un autoportret
Michael Denhoff – Strophen op. 107 (nr. 43A-a, Trostgesang für Heidemarie Merkl-Baroski)
Horia Surianu – Reverie Byzantine en Canon
Michael Denhoff – Strophen op. 107 (49A – Saltarello)
Javier Darias – Ucanca
Aurel Stroe – Humoreske mit zwei durchblicken zum leeren
LUNI, 02.09
19:30
MARI ORCHESTRE ALE LUMII STOC EPUIZAT
STAATSKAPELLE BERLIN
Sala Mare a Palatului
STAATSKAPELLE BERLIN
Dirijor : DANIEL BARENBOIM
Program :
W.M. Mozart – Concertul pentru doua piane in Mi bemol Major K365
Solisti : 
DANIEL BARENBOIM 
RADU LUPU
G. Verdi – “Quattro pezzi sacri” (Ave Maria; Stabat Mater; Laudi alla Vergine Maria; Te Deum)
Cu participarea CORULUI FILARMONICII “GEORGE ENESCU” 
Dirijorul Corului : ION IOSIF PRUNNER
MARTI, 03.09
14:00
MUZICA SEC. XXI - WORKSHOP // ENESCU SI CONTEMPORANII SAI
NEW GENERATION (I)
Universitatea Nationala de Muzica Bucuresti – Studioul de Opera si Multimedia
NEW GENERATION (I) – Concert interactiv al tinerei generatii de compozitori romani
Interpreteaza : Ansamblul IconArts
Dirijor : GABRIEL BEBESELEA 
MARTI, 03.09
17:00
MUZICA SEC. XXI - WORKSHOP // ENESCU SI CONTEMPORANII SAI CUMPARA BILET 
FILARMONICA "BANATUL" DIN TIMISOARA
Ateneul Roman
Dirijor : MARTIN YATES 
Solist : MATEI VARGA – pian
Program :
Tiberiu Olah – Armonii IV, Omagiu lui Enescu, concert pentru 23 de instrumente
Michael Hersch – Concert pentru pian si orchestra (prima auditie europeana)
T. Huillet – "Ombres – tribute to Debussy"
Rolf Martinsson – Concert pentru orchestra, op. 81
MARTI, 03.09
19:30
MARI ORCHESTRE ALE LUMII STOC EPUIZAT
PITTSBURGH SYMPHONY ORCHESTRA
Dirijor : MANFRED HONECK 
Solist : YUJA WANG – pian
Program :
P.I. Ceaikovski – Concertul nr. 1 pentru pian si orchestra in si bemol minor op. 23 
D. Sostakovici – Simfonia nr. 5 in re minor op. 47 
MARTI, 03.09
CONCERTE IN TARA
CLUJ
FILARMONICA DE STAT "TRANSILVANIA" CLUJ 
Dirijor : JÖRG WIDMANN 
Program :
Ulpiu Vlad – Simfonia I "Lumina drumurilor"
J. Widmann – Concertul pentru trompeta si orchestra mica in Si bemol Major "Ad absurdum" (dedicata lui Sergei Nakariakov)
     Solist : SERGEI NAKARIAKOV – trompeta
J. Widmann – Misa, pentru orchestra mare
     Solisti : TEODORO ANZELLOTTI – acordeon cu claviatura
                    WILHELM BRUCK – chitara
MIERCURI, 04.09
14:00
MUZICA SEC. XXI - WORKSHOP // ENESCU SI CONTEMPORANII SAI
NEW GENERATION (II)
Universitatea Nationala de Muzica Bucuresti – Studioul de Opera si Multimedia
NEW GENERATION (II) – Concert interactiv al tinerei generatii de compozitori romani
Interpreteaza : Ansamblul IconArts 
Dirijor : GABRIEL BEBESELEA 
MIERCURI, 04.09
17:00
MARI ORCHESTRE ALE LUMII CUMPARA BILET 
NATIONAL PHILHARMONIC OF RUSSIA
Sala Mare a Palatului 
Dirijor : VLADIMIR SPIVAKOV
Solist :  SERGEY DOGADIN – vioara
Program :
G. Enescu – Suita nr. 3 pentru orchestra op. 27 "Sateasca" 
E. Chausson – Poemul pentru vioara si orchestra op. 25
C. Saint-Saëns – Introducere si Rondo Capriccioso op. 28
S. Rahmaninov – Simfonia nr. 1 in re minor op. 13 
MIERCURI, 04.09
19:30
RECITALURI SI CONCERTE CAMERALE STOC EPUIZAT
RADU LUPU
Ateneul Roman
Recital RADU LUPU – pian
Program :
Fr. Schubert – Sonata pentru pian in La Major D 959
Fr. Schubert – Sonata pentru pian in Si bemol Major D 960
JOI, 05.09
14:00
MUZICA SEC. XXI - WORKSHOP // ENESCU SI CONTEMPORANII SAI
NEW GENERATION (III)
Universitatea Nationala de Muzica Bucuresti – Studioul de Opera si Multimedia
NEW GENERATION (III) – Concert interactiv al tinerei generatii de compozitori romani
Interpreteaza : Ansamblul IconArts 
Dirijor : GABRIEL BEBESELEA 
JOI, 05.09
17:00
MUZICA SEC. XXI - WORKSHOP // ENESCU SI CONTEMPORANII SAI CUMPARA BILET 
FILARMONICA DE STAT "MOLDOVA" IASI
Ateneul Roman
Dirijor : LEO HUSSAIN 
Solist : MARINO FORMENTI – pian
Program :
Cornel Taranu – Simfonia “Memorial”
Sir Peter Maxwell Davies – Concertul pentru pian si orchestra op. 188
Harrison Birtwistle – Earth Dances 
JOI, 05.09
19:30
MARI ORCHESTRE ALE LUMII CUMPARA BILET 
ORCHESTRE DE PARIS
Dirijor : PAAVO JÄRVI
Program :
H. Berlioz – Uvertura la "Le Corsaire" H 101
B. Britten – Concertul pentru vioara si orchestra in re minor op. 15
Solista : VILDE FRANG – vioara
C. Saint-Saëns – Simfonia nr. 3 cu orga in do minor op. 78
Solist : THIERRY ESCAICH – orga 
VINERI, 06.09
13:00
MUZICA SEC. XXI - WORKSHOP // ENESCU SI CONTEMPORANII SAI CUMPARA BILET 
"ARCADIA" STRING QUARTET
Universitatea Nationala de Muzica Bucuresti
Program :
Adrian Pop – Opt bagatele pentru cvartet de coarde
Ulpiu Vlad – Pe acest pamant insorit II
Martin Torp – Cantico delle creature
Dan Variu – Cvartet de coarde (prima auditie)
Sabin Pautza – Cvartetul de coarde nr. 4 "Ludus Modalis"
VINERI, 06.09
17:00
MUZICA SEC. XXI - WORKSHOP // ENESCU SI CONTEMPORANII SAI CUMPARA BILET 
FILARMONICA DE STAT "TRANSILVANIA" CLUJ
Ateneul Roman
Dirijor : JÖRG WIDMANN 
Program :
Ulpiu Vlad – Simfonia I "Lumina drumurilor"
J. Widmann – Concertul pentru trompeta si orchestra mica in Si bemol Major "Ad absurdum" (dedicata lui Sergei Nakariakov)
Solist : SERGEI NAKARIAKOV – trompeta
J. Widmann – Misa, pentru orchestra mare
Solisti : TEODORO ANZELLOTTI – acordeon cu claviatura
                    WILHELM BRUCK – chitara 
VINERI, 06.09
19:00
SPECTACOLE DE OPERA SI BALET CUMPARA BILET 
ORCHESTRA SI CORUL OPEREI NATIONALE BUCURESTI
Opera Na?ionala Bucuresti
"OTELLO" de Giuseppe Verdi
Dirijor : KERI-LYNN WILSON
Regizor : VERA NEMIROVA
Scenograf : VIORICA PETROVICI
Maestru de cor : STELIAN OLARIU
Asistent regie : IRINA MACOVEI 
Distributia :     
Otello – PETER SEIFFERT
Desdemona – NICOLETA ARDELEAN
Iago – STEFAN IGNAT
Cassio – CRISTIAN MOGOSAN
Roderigo –ANDREI LAZAR
Ludovico – MARIUS BOLOS
Montano – IUSTINIAN ZETEA
Un herald – IONUT GAVRILA
Emilia – MARIA JINGA 
VINERI, 06.09
19:30
MARI ORCHESTRE ALE LUMII CUMPARA BILET 
ORCHESTRE DE PARIS
Dirijor : PAAVO JÄRVI
Program :
G. Enescu – Simfonia nr. 1 in Mi bemol Major op. 13
S. Prokofiev – Simfonia nr. 5 in Si bemol Major op. 100 
VINERI, 06.09
22:30
CONCERTELE DE LA MIEZUL NOPTII STOC EPUIZAT
EUROPA GALANTE
Ateneul Roman
Dirijor si solist : FABIO BIONDI 
Program :
A. Vivaldi – Simfonia pentru orchestra de coarde si b.c. in Sol Major "Il Coro delle Muse" RV149
A. Vivaldi – Concertul pentru vioara, orchestra de coarde si b.c. in la minor RV357
A. Vivaldi – Concertul pentru vioara, orchestra de coarde si b.c. in mi minor RV279
A. Vivaldi – Concertul pentru vioara, orchestra de coarde si b.c. in Si bemol Major RV383a
A. Vivaldi – Uvertura la opera "Ercole su’l Termodonte" RV710
A. Vivaldi – Concertul pentru vioara, orchestra de coarde si b.c. in Fa Major RV284
A. Vivaldi – Concertul pentru vioara, orchestra de coarde si b.c. in Re Major RV204
A. Vivaldi – Concertul pentru vioara, orchestra de coarde si b.c. in Fa Major RV291
SAMBATA, 07.09
11:00
MUZICA SEC. XXI - WORKSHOP // ENESCU SI CONTEMPORANII SAI CUMPARA BILET 
EUROPEAN CONTEMPORARY ORCHESTRA
Sala mica a Palatului
Program :
A. Iorgulescu – Kaleidoscope (p.a.)
M. Padding – Hop – Creation ECO 2012
T. Hearne – First World – Creation ECO 2012
Fr. Narboni – Embarquement pour l’outre-là – Creation ECO 2012 
P-A Charpy – Brûlures – Creation ECO 2012 
Liviu Danceanu – Hexaih op. 147 (p.a.) 
SÂMBATA, 07.09
17:00
MUZICA SEC. XXI - WORKSHOP // ENESCU SI CONTEMPORANII SAI CUMPARA BILET 
"TAMMUZ" Quartet
Ateneul Roman
Invitat : OLIVER TRIENDL – pian
Program :
R. Fuchs – Cvartetul cu pian nr. 2 in si minor op. 75
G. Enescu – Cvartetul cu pian nr. 2 in re minor op. 30
G. Fauré – Cvartetul cu pian nr. 2 in sol minor op. 45 
SÂMBATA, 07.09
19:30
MARI ORCHESTRE ALE LUMII CUMPARA BILET 
CORUL si ORCHESTRA FILARMONICII “GEORGE ENESCU”
Sala Mare a Palatului
Dirijor : BERTRAND DE BILLY 
Dirijorul corului : IOSIF ION PRUNNER 
Program :
A. Schönberg – Gurre-Lieder
Distributia :
Tove – VIOLETA URMANA 
Waldemar – NIKOLAI SCHUKOFF 
Klaus – JOHN DASZAK 
Waldtaube – JANINA BAECHLE 
Peasant – THOMAS JOHANNES MAYER 
Narator – MARCEL IURES 
SAMBATA, 07.09
22:30
CONCERTELE DE LA MIEZUL NOPTII CUMPARA BILET 
Ansamblul "LA VENEXIANA"
Ateneul Roman
Dirijor : CLAUDIO CAVINA
Corul de camera "PRELUDIU" al Centrului National de Arta "Tinerimea Romana"
Dirijorul corului : VOICU ENACHESCU 
Program :
Claudio MONTEVERDI: L’ORFEO (1607)
Distributia :
La Musica/Euridice: Roberta MAMELI 
Orfeo: Furio ZANASI 
Messaggera: Josè Maria LO MONACO 
Proserpina/Ninfa: Monica PICCININI 
Plutone: Raffaele COSTANTINI 
Speranza: Josè Maria LO MONACO 
Caronte: Salvo VITALE 
Apollo/Pastore: Luca Cervoni 
Pastore II - Spirito I: Alessio TOSI 
Pastore III: Raffaele PE’ 
Pastore IV - Spirito II: Mauro BORGIONI 
DUMINICA, 08.09
11:00
MUZICA SEC. XXI - WORKSHOP // ENESCU SI CONTEMPORANII SAI CUMPARA BILET 
"MINGUET" Quartet
Sala mica a Palatului
Program :
Gabriel Iranyi – Cvartet de coarde nr. 4 (2012) "...Innenräume, Verwebungen..." 
Peter Ruzicka – Cvartetul de coarde cu soprana solo nr. 6 "Erinnerung und vergessen" (2008)
     Solista : SARAH MARIA SUN – soprana
Wolfgang Rihm – Patru studii pentru cvartet cu clarinet (2003)
     Solist : JÖRG WIDMANN – clarinet 
DUMINICA, 08.09
14:00
MUZICA SEC. XXI - WORKSHOP // ENESCU SI CONTEMPORANII SAI CUMPARA BILET 
Ansamblul TRAIECT
Dirijor : Sorin Lerescu
Solist : Pierre-Yves Artaud – flaut
Program :
Tiberiu Olah – “Invocatii” pentru 5 executanti
Ede Terényi – “Traiectorie alba” pentru ansamblu
Laura Ana Manzat – “Rondo neconventional” pentru ansamblu (p.a.a.) 
Anatol Vieru – “Feuerwerk”  pentru flaut, vibrafon si vioara
Elena Apostol – “Fairytale” pentru ansamblu 
Sorin Lerescu – “Proportions II” pentru flaut si ansamblu instrumental 
DUMINICA, 08.09
17:00
MUZICA SEC. XXI - WORKSHOP // ENESCU SI CONTEMPORANII SAI CUMPARA BILET 
Ansamblul "PROFIL"
Ateneul Roman
Dirijor : TIBERIU SOARE
Program :
Adrian Enescu – Audio Games
Viorel Munteanu – lucrare in prima audi?ie 
Mihai Maniceanu – lucrare in prima audi?ie
Adrian Iorgulescu – lucrare in prima audi?ie
Octavian Nemescu – lucrare in prima auditie
Tristan Murail – L’Esprit des dunes 
DUMINICA, 08.09
19:30
MARI ORCHESTRE ALE LUMII CUMPARA BILET 
ORCHESTRA ROMÂNA DE TINERET
Sala Mare a Palatului
Dirijor : LAWRENCE FOSTER
Program :
D. Dediu – Frenesia pentru orchestra op. 84 (2000)
J. Brahms – Dublul concert pentru vioara, violoncel si orchestra in la minor op. 102
Solisti : PINCHAS ZUKERMAN – vioara
AMANDA FORSYTH – violoncel
M. Ravel – Rapsodie espagnole
M. Ravel – Pavane pour une infante défunte
M. Ravel – Alborada del Gracioso
M. Ravel – Bolero
DUMINICA, 08.09
22:30
CONCERTELE DE LA MIEZUL NOPTII CUMPARA BILET 
Orchestra "ARMONIA ATENEA"
Ateneul Roman
Dirijor : GEORGE PETROU 
Program :
G.F. Händel – Alessandro HWV21 (Drama muzicala in trei acte)
Libret : Paolo Rolli 
Distributia :
Alessandro – MAX EMANUEL CENCIC 
Rosanne – VIVICA GENAUX 
Lisaura – LAURA AIKIN 
Clito – PAVEL KUDINOV 
Tassile – XAVIER SABATA 
Leonato – JUAN SANCHO 
Cleone – VASILY KHOROSHEV
LUNI, 09.09
17:00
RECITALURI SI CONCERTE CAMERALE STOC EPUIZAT
WIENER AKADEMIE
Ateneul Roman
Dirijor : MARTIN HASELBÖCK 
Program :
"THE INFERNAL COMEDY" – O crima melodramatica
Scenariul si regia : Michael Sturminger 
Muzica : A. Vivaldi, J. Haydn, W.A. Mozart, L. van Beethoven etc.
Narator : JOHN MALKOVICH 
Solisti :
LAURA AIKIN – soprana
BERNARDA BOBRO – soprana
ALEKSANDRA ZAMOJSKA – soprana
LUNI, 09.09
19:00
SPECTACOLE DE OPERA SI BALET CUMPARA BILET 
CORUL si ORCHESTRA OPEREI NATIONALE BUCURESTI
Opera Nationala Bucuresti
"OTELLO" de Giuseppe Verdi
Dirijor : KERI-LYNN WILSON
Regizor : VERA NEMIROVA
Scenograf : VIORICA PETROVICI
Maestru de cor : STELIAN OLARIU
Asistent regie : IRINA MACOVEI 
Distributia :     
Otello – PETER SEIFFERT
Desdemona – NICOLETA ARDELEAN
Iago – STEFAN IGNAT
Cassio – CRISTIAN MOGOSAN
Roderigo –ANDREI LAZAR
Ludovico – MARIUS BOLOS
Montano – IUSTINIAN ZETEA
Un herald – IONUT GAVRILA
Emilia – MARIA JINGA 
LUNI, 09.09
19:30
MARI ORCHESTRE ALE LUMII CUMPARA BILET 
ORCHESTRA SINFONICA NAZIONALE DELLA RAI
Sala Mare a Palatului
Dirijor : Juraj Valcuha 
Solista : ANNA TIFU – laureata a Concursului International "George Enescu" - editia 2007
Program :
G. Enescu – Suita nr. 1 in Do Major op. 9
Philip Glass – Concertul nr. 1 pentru vioara si orchestra (1987)
I. Stravinski – Suita pentru orchestra “Ritualul primaverii” 
MARTI, 10.09
17:00
MUZICA SEC. XXI - WORKSHOP // ENESCU SI CONTEMPORANII SAI CUMPARA BILET 
CVARTETUL VOCES
Ateneul Roman
Program :
J. S. Bach - Arta Fugii BWV 1080 
MARTI, 10.09
19:30
MARI ORCHESTRE ALE LUMII CUMPARA BILET 
ORCHESTRA SINFONICA NAZIONALE DELLA RAI
Dirijor : JURAJ VALCUHA
Program :
O. Respighi – Poemul simfonic "Fontane di Roma"
Cl. Debussy – "Marea", trei schite simfonice pentru orchestra
M. Ravel – "Daphnis si Chloe" - fragmente din baletul in trei parti imaginat de M. Fokin 
MIERCURI, 11.09
17:00
RECITALURI SI CONCERTE CAMERALE STOC EPUIZAT
ORCHESTRA FILARMONICII "GEORGE ENESCU"
Ateneul Roman
Dirijor si solist : RUDOLF  BUCHBINDER 
Program :
L. van Beethoven – Concertul nr. 1 pentru pian si orchestra in Do Major op. 15
L. van Beethoven – Concertul nr. 2 pentru pian si orchestra in Si bemol Major op. 19
L. van Beethoven – Concertul nr. 3 pentru pian si orchestra in do minor op. 37 
MIERCURI, 11.09
19:30
MARI ORCHESTRE ALE LUMII CUMPARA BILET 
ORCHESTRA si CORUL DELL’ACCADEMIA NAZIONALE DI SANTA CECILIA
Sala Mare a Palatului
Dirijor : ANTONIO PAPPANO 
Program :
M. Ravel – "Une barque sur l’océan" (partea a 3-a din suita "Miroirs") op. 43a
G. Enescu – Poemul simfonic "Vox Maris" op. 31
     Solist : MARIUS VLAD BUDOIU – tenor
A. Dvorák – Simfonia nr. 9 in mi minor op. 95 "Din lumea noua" 
JOI, 12.09
17:00
RECITALURI SI CONCERTE CAMERALE STOC EPUIZAT
ORCHESTRA FILARMONICII "GEORGE ENESCU"
Ateneul Roman
Dirijor si solist : RUDOLF  BUCHBINDER 
Program :
L. van Beethoven – Concertul nr. 4 pentru pian si orchestra in Sol Major op. 58
L. van Beethoven – Concertul nr. 5 pentru pian si orchestra in Mi bemol Major op. 73 "Imperialul" 
JOI, 12.09
19:30
MARI ORCHESTRE ALE LUMII CUMPARA BILET 
ORCHESTRA si CORUL DELL’ACCADEMIA NAZIONALE DI SANTA CECILIA
Sala Mare a Palatului
Dirijor : ANTONIO PAPPANO 
Program :
G. Verdi – Requiem 
Solisti :
LIUDMYLA MONASTYRSKA – soprana
EKATERINA SEMENCHUK – mezzo-soprana
JOHAN BOTHA – tenor
RENÉ PAPE – bas 
JOI, 12.09
CONCERTE IN TARA
TIMISOARA
ORCHESTRA FILARMONICII "BANATUL" TIMISOARA 
Dirijor : GHEORGHE COSTIN 
Solisti : MANUELA IANA-MIHAILESCU si DRAGOS MIHAILESCU 
Program:
G. Enescu – Suita a II-a in Do Major op. 20
Fr. Poulenc – Concertul in re minor pentru doua piane si orchestra FP 61
B. Bartók –  Suita "Mandarinul miraculos" op. 19 
VINERI, 13.09
17:00
RECITALURI SI CONCERTE CAMERALE CUMPARA BILET 
ORCHESTRE NATIONAL D’ILE-DE-FRANCE
Ateneul Roman
Dirijor : ENRIQUE MAZZOLA 
Solist : CLAIRE-MARIE LE GUAY – pian
Program :
J. Ibert – Bacchanale
A. Honegger – Concertino pentru pian si orchestra H 55
M. Ravel – Concertul pentru mana stanga in Re Major op. 82
D. Milhaud – Le Bœuf sur le toit op. 58
M. Ravel – Suita nr. 2 pentru orchestra op. 57b "Daphnis et Chloé" 
VINERI, 13.09
19:30
MARI ORCHESTRE ALE LUMII STOC EPUIZAT
LONDON PHILHARMONIC ORCHESTRA
Sala Mare a Palatului
Dirijor : VLADIMIR JUROWSKI 
Solist : ANIKA VAVIC – pian
Program :
N. Rimski-Korsakov – Uvertura Marele Paste rusesc op. 36
S. Prokofiev – Concertul pentru pian si orchestra nr. 3 in Do Major op. 26
A. Bruckner – Simfonia nr. 1 in do minor WAB 101 
VINERI, 13.09
22:30
CONCERTELE DE LA MIEZUL NOPTII STOC EPUIZAT
ORCHESTRE de CHAMBRE de LAUSANNE
Ateneul Roman
Dirijor si solist : CHRISTIAN ZACHARIAS
Program :
W.A. Mozart – Simfonia concertanta pentru vioara, viola si orchestra in Mi bemol Major K 364
W.A. Mozart – Simfonia nr. 40 in sol minor K 550 
SAMBATA, 14.09
11:00
MUZICA SEC. XXI - WORKSHOP // ENESCU SI CONTEMPORANII SAI CUMPARA BILET 
ALTENBERG TRIO WIEN
Sala mica a Palatului
Program :
D. Sostakovici – Trio nr. 1 in do minor op. 8 (1923)
G. Enescu – Trio in la minor (1916)
M. Ravel – Trio in la minor (1914) 
SAMBATA, 14.09
17:00
RECITALURI SI CONCERTE CAMERALE STOC EPUIZAT
ORCHESTRE NATIONAL D’ILE-DE-FRANCE
Ateneul Roman
Dirijor : CRISTIAN LUPES 
Solist : ALISSA MARGULIS – vioara
Program :
A. Webern – Fuga (Ricercata) la 6 voci (dupa J.S. Bach – Ofranda Muzicala BWV 1079/5)
B. Bartók – Concertul nr. 2 pentru vioara si orchestra SZ112, BB 117
G. Enescu – Simfonia nr. 2 in La Major op. 17 
SAMBATA, 14.09
19:30
MARI ORCHESTRE ALE LUMII CUMPARA BILET 
LONDON PHILHARMONIC ORCHESTRA
Sala Mare a Palatului
Dirijor : VLADIMIR JUROWSKI 
CORUL ACADMIC RADIO 
Dirijor : DAN MIHAI GOIA 
Solist : LEONIDAS KAVAKOS – vioara
Program :
J. Brahms – Concertul pentru vioara si orchestra in Re Major op. 77
G. Enescu – Simfonia nr. 3 cu cor in Do Major op. 21 
SAMBATA, 14.09
22:30
CONCERTELE DE LA MIEZUL NOPTII STOC EPUIZAT
ORCHESTRE de CHAMBRE de LAUSANNE
Ateneul Roman
Solist si dirijor : CHRISTIAN ZACHARIAS
Program :
W.A. Mozart – Serenada nr. 9 in Re Major K 320 "Posthorn" (primele patru parti)
W.A. Mozart – Concertul nr. 23 pentru pian si orchestra in La Major K 488
W.A. Mozart – Fantezia nr. 3 pentru pian in re minor K 397
W.A. Mozart – Rondo pentru pian in Re Major K 485
W.A. Mozart – Serenada nr. 9 in Re Major K 320 "Posthorn" (primele trei parti) 
DUMINICA, 15.09
11:00
MUZICA SEC. XXI - WORKSHOP // ENESCU SI CONTEMPORANII SAI CUMPARA BILET 
Ansamblul HYPERION INTERNATIONAL
Sala “Mihail Jora” a Societatii Romane de Radiodifuziune
Dirijor : Ilan VOLKOV 
Program :
Maya Dunietz –  crea. 
Liviu Ralea – « Periastron » pentru ansamblu si sunete asistate de computer ( p.a.a.) 
Horatiu Radulescu – Small Infinities Togetherness (1983) pentru global sources si ansamblu (p.a.r.) - versiune scrisa si dedicata Ansamblului Hyperion
Costin Cazaban – Calam pentru ansamblu si sunete asistate de computer (p.a.r.) 
Ilan Volkov/ Iancu Dumitrescu/ Andrei Kivu / Maya Dunietz/ Eran Sachs/ Yoni Silver / Haggai Fershtman/ Adam Sheflan – Intuitive Music – « pianissimo new project 
Ana-Maria Avram – Spacetime-simetry (p.a.a.)
Iancu Dumitrescu – Early, before all times (II) (p.a.a.) 
Ilan Volkov/ Iancu Dumitrescu/ Andrei Kivu / Maya Dunietz/ Eran Sachs/ Yoni Silver / Haggai Fershtman/ Adam Sheflan/  –  Intuitive Music 10 – Fortissimo New Project
DUMINICA, 15.09
13:00
MUZICA SEC. XXI - WORKSHOP // ENESCU SI CONTEMPORANII SAI
NUOVA MUSICA CONSONANTE
Sala “Mihail Jora” a Societatii Romane de Radiodifuziune
NUOVA MUSICA CONSONANTE-LIVING MUSIC FOUDATION (USA), VOX NOVUS (USA), CENTER OF COMPUTER RESEARCH IN MUSIC AND ACOUSTICS, STANFORD UNIVERSITY (USA), EUROPEAN CONFERENCE OF PROMOTERS OF NEW MUSIC (ECPNM)
Interpreteaza :
GEORGETA STOLERIU – soprana
VLAD DIMULESCU – pian
CORINA BOLOLOI – vioara
FAUSTA DIMULESCU – pian
SERBAN NICHIFOR – violoncel
DANIEL MIHAI  - violonist
Program :
"Pioneers Songs" de Ned Hill, interpretata cu concursul autorului, un prestigios reprezentant al Culturii Americane.
“REZONANTE ENESCIENE”
G. Enescu – Sonata nr. 1 pentru pian in fa diez minor op. 24
C-tin Silvestri – Piesa de concert nr. 3 pentru pian op. 25
R. Voisey – “Lament and Sorrow” pentru violoncel si mediu electroacustic (p.a.)
V. Petculescu – “Reverberatii” pentru violoncel solo
D. DaSilva – “Stabat” pentru violoncel solo (p.a.) 
C. Chafe (USA) – “Free Motion” pentru violoncel si mediu electroacustic
P. Constantinescu – “Cantec de adormit Mitzura”, lied pe versuri de Tudor Arghezi
S. McClellan (USA)– “Acolo”, lied pe versuri de Iulia Deleanu (p.a.)
M. Jora – “Ghicitoarea”, lied pe versuri de Tudor Arghezi
G. Enescu – “Eu ma duc, codrul ramane”, lied pe versuri populare
M. Marbe – “Ecoul unui omagiu” pentru vioara si pian
G. Enescu – Balada pentru vioara si pian
L. Alexandra – “Quasi Cadenza” pentru vioara solo
V. Cosma – “Concerto de Berlin” pentru vioara si pian (p.a.)
M. Ciobanu – “Jurnal 99” pentru vioara si mediu electroacustic 
DUMINICA, 15.09
17:00
MUZICA SEC. XXI - WORKSHOP // ENESCU SI CONTEMPORANII SAI CUMPARA BILET 
HARMONIUS CHAMBER ORCHESTRA – OSAKA
Ateneul Roman
Dirijor : OTOMO NAOTO 
Program :
A. Jolivet – Concertul pentru flaut si orchestra de coarde (1950)
     Solist : IONUT BOGDAN STEFANESCU – flaut 
Yasushi Akutagawa – Triptic pentru orchestra de coarde
G. Enescu – Octuor in Do Major op. 7 
DUMINICA, 15.09
19:30
SERIA WAGNER CUMPARA BILET 
RUNDFUNK – SINFONIEORCHESTER BERLIN
Sala Mare a Palatului
Dirijor : MAREK JANOWSKI
Program : 
R. Wagner – Rheingold
Distributia :
Wotan – EGILS SILINS 
Donner – VALENTIN VASILIU 
Froh – MARIUS VLAD BUDOIU 
Loge – CHRISTIAN ELSNER 
Alberich – STEFAN IGNAT 
Mime – ARNOLD BEZUYEN 
Fasolt – GÜNTHER GROISSBÖCK 
Fafner – SORIN COLIBAN 
Fricka – ELISABETH KULMAN 
Freia – ALEXANDRA REINPRECHT 
Woglinde – JULIA BORCHERT 
DUMINICA, 15.09
22:30
CONCERTELE DE LA MIEZUL NOPTII CUMPARA BILET 
GHISLIERI CHOIR & CONSORT
Ateneul Roman
"DEATH AND RESURRECTION" – intre Baroc si Clasicism
Un proiect al Funda?iei Royaumont (Fran?a) si al Colegiului Ghislieri (Italia)
Dirijor : GIULIO PRANDI 
Solisti : ROBERTA INVERNIZZI – soprana
            SALVO VITALE – bas
Program :
W.A. Mozart – Regina Coeli in Do Major KV 108 (1771)
D. Perez – Mattutino de’ morti  (1774) 
LUNI, 16.09
18:00
SERIA WAGNER CUMPARA BILET 
RUNDFUNK – SINFONIEORCHESTER BERLIN
Sala Mare a Palatului
Dirijor : MAREK JANOWSKI 
Program :
R. Wagner – Walküre
Distributia :
Sigmund – TORSTEN KERL 
Hunding – GÜNTHER GROISSBÖCK 
Wotan – EGILS SILINS 
Sieglinde – MELANIE DIENER 
Brünnhilde – PETRA  LANG 
Fricka – ELISABETH KULMAN 
LUNI, 16.09
19:00
SPECTACOLE DE OPERA SI BALET STOC EPUIZAT
VORTICE DANCE COMPANY
Opera Nationala Bucuresti
Program :
"DRACULA" 
Coproductie : Vortice Dance Company, Opera din Macedonia 
Regia si coregrafia : Cláudia Martins, Rafael Carriço 
Scenografia, videografia, sonoplastia : Rafael Carriço 
Figurine : Jorge Liborio 
Solisti : Cláudia Martins, Rafael Carriço, Maria Diogo, Rafaela Reis, Ângela Bacellar, Luz Bacellar,
Joana Puntel, Fábio Simões, Renato Vieira, Anna Kurlikova, Rita Pinheiro, Tiago Coelho 
Regia tehnica : Nuno Martins 
Designer de lumini, efecte audio-visuale : Luis Paz 
Muzica : Wojciech Kilar, Philip Glass, S. Rahmaninov, Lou Reed 
LUNI, 16.09
19:30
ALTE EVENIMENTE
Madrigal
CORUL NATIONAL DE CAMERA "MADRIGAL" 
Ateneul Roman
Program:
Hieronimus Tragoudistis din Cipru – Canonul cel Mare (Cantarea a noua) sec. XVI
Guillaume de Machault – Kyrie – La Messe de Notre Dame (1364)
Moment bizantin 1
Josquin des Prez – Gloria – Missa Pange lingua (cca. 1514)
Moment bizantin 2
Giovani Pierluigi da Palestrina – Credo – Missa Papae Marcelli (1567)
Moment bizantin 3
William Byrd – Sanctus – Missa a quatro voci (1592-1593)
Hans Leo Hassler (1564-1612) – Benedictus – Missa Dixit Maria
Moment bizantin 4
Tomas Luis de Victoria (1548-1611) – Agnus Dei – Missa “O magnum misterium” (1572)
Moment bizantin 5
Dan Dediu - Exultate - lucrare in stil neogregorian/bizantin (p.a.) 
MARTI, 17.09
17:00
RECITALURI SI CONCERTE CAMERALE STOC EPUIZAT
LUCERNE SYMPHONY ORCHESTRA
Ateneul Roman
Dirijor : JAMES GAFFIGAN 
Solist : TRULS  MØRK – violoncel
Program : 
A. Dvorák – Concertul pentru violoncel si orchestra in si minor op. 104 (B 191)
A. Dvorák – Simfonia nr. 6 in Re Major op. 60 (B 112) 
MARTI, 17.09
19:30
MARI ORCHESTRE ALE LUMII CUMPARA BILET 
DIE MÜNCHENER PHILHARMONIKER
Sala Mare a Palatului
Dirijor : SEMYON BYCHKOV 
Solist : GAUTIER CAPUÇON – violoncel
Program :
G. Enescu – Simfonia concertanta pentru violoncel si orchestra in la minor op. 8
G. Mahler – Simfonia nr. 1 in Re Major 
MIERCURI, 18.09
17:00
RECITALURI SI CONCERTE CAMERALE STOC EPUIZAT
LUCERNE SYMPHONY ORCHESTRA
Ateneul Roman
Dirijor : JAMES GAFFIGAN 
Solist : FAZIL SAY – pian
Program :
G. Enescu – Issis (orchestratie de Pascal Bentoiu – dupa schi?ele compozitorului)
     Cu participarea Corului de camera "PRELUDIU" al Centrului National de Arta "Tinerimea Romana"
     Dirijor : VOICU ENACHESCUW.A. Mozart – Concertul nr. 21 pentru pian si orchestra in Do Major K.467
J. Haydn – Simfonia nr. 104 in Re Major H.1/104 "Londra"
MIERCURI, 18.09
19:30
MARI ORCHESTRE ALE LUMII CUMPARA BILET 
DIE MÜNCHENER PHILHARMONIKER
Sala Mare a Palatului
Dirijor : SEMYON BYCHKOV 
Solist : KATIA si MARIELLE LABÈQUE – pian
Program :
M. Ravel – Suita pentru pian "Le Tombeau de Couperin" (1918)
F. Poulenc – Concertul pentru doua piane in re minor FP 61
C. Franck – Simfonia in re minor
JOI, 19.09
17:00
SERIA WAGNER CUMPARA BILET 
RUNDFUNK – SINFONIEORCHESTER BERLIN
Sala Mare a Palatului
Dirijor : MAREK JANOWSKI 
Program :
R. Wagner – Siegfried
Distributia :
Siegfried – STEFAN VINKE 
Mime – ARNOLD BEZUYEN 
Wotan (Wanderer) – EGILS SILINS 
Alberich – STEFAN IGNAT 
Fafner – SORIN COLIBAN 
Erda – MARIA RADNER 
Brünnhilde – CATHERINE FOSTER 
JOI, 19.09
19:00
SPECTACOLE DE OPERA SI BALET STOC EPUIZAT
VORTICE DANCE COMPANY
Opera Nationala Bucuresti
"SOLILOQUY – ABOUT WONDERLAND" 
Regia si coregrafia : Cláudia Martins and Rafael Carriço 
Scenografia, videografia si sonoplastia : Rafael Carriço 
Costume : Cláudia Martins 
Regia tehnica : Nuno Martins 
Designer de lumini si efecte audio-visuale : Luis Paz 
Muzica : Phillip Glass, Maurice Fulton, Kronos Quartet, Daft Punk, 
Nino Rota, Eric Satie, Oswaldo Ferrés, Camille Saint-Saëns, Arvo Pärt, 
Billie Holiday, Claude Debussy, Charlie Chaplin 
Solisti : Cláudia Martins, Rafael Carriço, Maria Diogo, Rafaela Reis, 
Joana Puntel, Fábio Simões, Renata Vieira, Anna Kurlikova, Rita Pereira, 
Luz Bacellar, Angela Bacellar
JOI, 19.09
CONCERTE IN TARA
BACAU - Sala "ATENEU"
FILARMONICA "M. JORA" BACAU 
Dirijor : OVIDIU BALAN 
Solist : LEONEL MORALES – pian
Program :
S. Rachmaninov – Concertul nr. 3 pentru pian si orchestra in re minor op. 30
I. Stravinski – Ritualul primaverii
JOI, 19.09
CONCERTE IN TARA
ORADEA
FILARMONICA DE STAT ORADEA 
Dirijor : ROMEO RIMBU 
Solist : ANTAL ZALAI – vioara (laureat al Concursului International "G. Enescu" 2011)
Program :
G. Enescu – B. Bartók
VINERI, 20.09
17:00
RECITALURI SI CONCERTE CAMERALE STOC EPUIZAT
HESPERION XXI - LA CAPELLA REIAL DE CATALUNYA
Ateneul Roman
Dirijor : JORDI SAVALL 
Program : 
La Dinastia Borgia 
Concept artistic al proiectului : Jordi Savall & Montserrat Figueras 
Dramaturgia si surse istorice : Josep Piera & Manuel Forcano 
Colaboratori : Josep Piera, Joan F. Mira, Vicent Ros 
Solisti : Adriana Fernandez, Pascal Bertin, José Hernández-Pastor, 
Lluís Vilamajó, Francesc Garrigosa, Furio Zanasi, Daniele Carnovich, 
Josep Piera, Francisco Rojas, Daniele Carnovich
VINERI, 20.09
19:00
ALTE EVENIMENTE
Ploiesti - MAXIM Quartet - Turneu national CLASSIC REMIX
Horia Maxim - pian
Mihaela Anica - flaut
Fernando Mihalache - acordeon
Sandel Smarandescu - contrabas
PLOIESTI
Sala Filarmonicii “Paul Constantinescu”
Program:
Transcriptii si aranjamente dupa lucrari de  F. Schubert, P. I. Ceaikovski, A. Glazunov, I. Stravinski, F. Liszt, Dan Dediu
VINERI, 20.09
19:30
MARI ORCHESTRE ALE LUMII CUMPARA BILET 
ORCHESTRA NATIONALA RADIO
Sala Mare a Palatului
CORUL ACADEMIC RADIO
CORUL DE COPII RADIO 
Dirijor : JAMES JUDD 
Dirijorul Corului : DAN MIHAI GOIA 
Dirijorul Corului de copii : VOICU POPESCU 
Program :
B. Britten – War Requiem op. 66
Solisti :
MICHAELA KAUNE – soprana
KIM BEGLEY – tenor
ADRIAN ERÖD – bariton
VINERI, 20.09
22:30
CONCERTELE DE LA MIEZUL NOPTII STOC EPUIZAT
SAINT MARTIN IN THE FIELDS
Dirijor : Sir. NEVILLE MARRINER
Solist : ANTONIO MENESES - violoncel
Program : 
Sir E. Elgar - Introducere si Allegro pentru orchestra de coarde op. 47
Sir E. Elgar - Concertul pentru violoncel si orchestra in mi minor op. 85
Sir E. Elgar - Enigma Variation op. 36 
VINERI, 20.09
CONCERTE IN TARA
SIBIU
HESPERION XXI
LA CAPELLA REIAL DE CATALUNYA 
Dirijor : JORDI SAVALL 
Program : 
La Dinastia Borgia 
Concept artistic al proiectului : Jordi Savall & Montserrat Figueras 
Dramaturgia si surse istorice : Josep Piera & Manuel Forcano 
Colaboratori : Josep Piera, Joan F. Mira, Vicent Ros 
Solisti : Adriana Fernandez, Pascal Bertin, José Hernández-Pastor, 
Lluís Vilamajó, Francesc Garrigosa, Furio Zanasi, Daniele Carnovich, 
Josep Piera, Francisco Rojas, Daniele Carnovich 
SAMBATA, 21.09
11:00
MUZICA SEC. XXI - WORKSHOP // ENESCU SI CONTEMPORANII SAI CUMPARA BILET 
LAURENT ALBRECHT BREUNINGER & THOMAS DUIS
Sala mica a Palatului
Recital : 
LAURENT ALBRECHT BREUNINGER – vioara
THOMAS DUIS – pian
Program :
Cl. Debussy – Sonata pentru vioara si pian in sol minor L 140
L. Vierne – Sonata pentru vioara si pian in sol minor op. 23
G. Enescu – Sonata nr. 3 pentru vioara si pian in la minor "in caracter popular romanesc" op. 25
M. Ravel – Rapsodia pentru vioara si pian op. 76 "Tzigane"
SAMBATA, 21.09
17:00
RECITALURI SI CONCERTE CAMERALE STOC EPUIZAT
Recital JEAN-CLAUDE PENNETIER - pian
Recital JEAN-CLAUDE PENNETIER - pian
Ateneul Roman
Program :
G. Fauré – Nocturna nr. 12 in mi minor op. 107
G. Fauré – Barcarola nr. 11 in sol minor op. 105
F. Busoni – Sonatina nr. 2 BV 259    
G. Enescu – Sonata nr. 1 pentru pian in fa diez minor op. 24,1 
Cl. Debussy – La cathédrale engloutie
G. Enescu – Suita nr. 3 pentru pian op. 18 “Carillon nocturne”
Cl. Debussy – 12 studii pentru pian (Caietul 2)
     (7. Pour les degrés chromatiques; 8. Pour les agreements; 9. Pour les notes répétées; 10. Pour les arpèges composes; 11. Pour les sonorités opposées; 12. Pour les accords)
SAMBATA, 21.09
19:00
ALTE EVENIMENTE
Craiova - MAXIM Quartet - Turneu national CLASSIC REMIX
Horia Maxim - pian
Mihaela Anica - flaut
Fernando Mihalache - acordeon
Sandel Smarandescu - contrabas
CRAIOVA 
Sala Filarmonicii “Oltenia”
Program:
Transcriptii si aranjamente dupa lucrari de  F. Schubert, P. I. Ceaikovski, A. Glazunov, I. Stravinski, F. Liszt, Dan Dediu
SAMBATA, 21.09
19:30
MARI ORCHESTRE ALE LUMII STOC EPUIZAT
ROYAL CONCERTGEBOUW ORCHESTRA AMSTERDAM
Sala Mare a Palatului
Dirijor : MARISS JANSONS 
Solist : EMANUEL AX – pian
Program :
L. van Beethoven – Concertul nr. 3 pentru pian si orchestra in do minor op. 37
R. Strauss – O viata de erou op. 40
SÂMBATA, 21.09
22:30
CONCERTELE DE LA MIEZUL NOPTII STOC EPUIZAT
SAINT MARTIN IN THE FIELDS
Ateneul Roman
Dirijor : Sir NEVILLE MARRINER 
Solist : BORIS BROVTSYN – vioara
Program :
F. Mendelssohn – Uvertura "Ruy Blas"
F. Mendelssohn – Concertul pentru vioara si orchestra in mi minor op. 64
F. Mendelssohn – Visul unei nop?i de vara (integral) 
DUMINICA, 22.09
11:00
MARI ORCHESTRE ALE LUMII STOC EPUIZAT
ROYAL CONCERTGEBOUW ORCHESTRA AMSTERDAM
Sala Mare a Palatului
Dirijor : MARISS JANSONS 
Solist : LISA BATIASHVILI – vioara
Program :
G. Enescu – Rapsodia nr. 1 in La Major op. 11,1
S. Prokofiev – Concertul nr. 1 pentru vioara si orchestra in Re Major op. 19
S. Prokofiev – 3 selectiuni din Suita "Romeo & Julieta" 
I. Stravinsky – Suita "Pasarea de foc" (1919) 
DUMINICA, 22.09
17:00
SERIA WAGNER CUMPARA BILET 
RUNDFUNK – SINFONIEORCHESTER BERLIN
Sala Mare a Palatului
Dirijor : MAREK JANOWSKI
Program : 
R. Wagner – Amurgul zeilor
Distributia :
Siegfried – STEFAN VINKE 
Gunther – VALENTIN VASILIU 
Alberich – STEFAN IGNAT 
Hagen – ERIC HALFVARSON 
Brünnhilde – PETRA LANG 
Gutrune – ALEXANDRA REINPRECHT 
Waltraute – ELISABETH KULMAN 
Norn 2 – ELISABETH KULMAN
DUMINICA, 22.09
CONCERTE IN TARA
BRASOV
"VIRTUOZII" din BUCURESTI 
Dirijor : MAXIM VENGEROV 
Program :
J.S. Bach – Concertul pentru doua viori si orchestra in re minor BWV 1043
     Solisti : MAXIM VENGEROV – vioara
                  VLAD STANCULEASA – vioara
W.A. Mozart – Concertul nr. 5 pentru vioara si orchestra in La Major K 219 "Turkish"
     Solist : MAXIM VENGEROV – vioara
W.A. Mozart – Simfonia nr. 40 in sol minor K 550 
LUNI, 23.09
17:00
RECITALURI SI CONCERTE CAMERALE STOC EPUIZAT
EVGENY KISSIN
Program:
Fr. Schubert - Sonata nr. 17 in Re Major D 850 op. 53
Al. Scriabin - Sonata nr. 2 in sol diez minor op. 19
Al. Scriabin - Studii op. 8, nr. 2 in fa diez minor, nr. 4 in Si Major, nr. 5 in Mi Major, nr. 8 in La bemol Major, nr. 9 in sol diez minor, nr. 11 in Si bemol minor, nr. 12 in re diez minor 
LUNI, 23.09
19:30
MARI ORCHESTRE ALE LUMII CUMPARA BILET 
ROYAL STOCKHOLM PHILHARMONIC ORCHESTRA
Sala Mare a Palatului
Dirijor : SAKARI ORAMO 
Solist : STEPHEN HOUGH – pian
Program :
A. Hillborg – Exquisite Corpse    
J. Brahms – Concertul nr. 1 pentru pian si orchestra in re minor op. 15
C. Nielsen – Simfonia nr. 2 op. 16 (FS 29) "The Four Temperaments" 
MARTI, 24.09
17:00
RECITALURI SI CONCERTE CAMERALE STOC EPUIZAT
"VIRTUOZII" din BUCURESTI
Ateneul Roman
Dirijor si solist : MAXIM VENGEROV 
Program :
J.S. Bach – Concertul pentru doua viori si orchestra in re minor BWV 1043
Solisti : MAXIM VENGEROV – vioara
          VLAD STANCULEASA – vioara
W.A. Mozart – Concertul nr. 3 pentru vioara si orchestra in Sol Major K 216
W.A. Mozart – Concertul nr. 5 pentru vioara si orchestra in La Major K 219 “Turkish”
W.A. Mozart – Simfonia nr. 41 in Do Major K 551 “Jupiter” 
MARTI, 24.09
19:00
SPECTACOLE DE OPERA SI BALET
La Follia In William Shakespeare de Gigi Caciuleanu - PREMIERA
Spectacol de teatru coregrafic prezentat in cadrul “Intalnirilor JTI”
Teatrul Bulandra – Sala “Liviu Ciulei” 
Cu participarea extraordinara a actorilor Victor Rebengiuc, Coca Bloos 
Decor, Costume, Imagine - Octavian Neculai
Muzica - Paul Ilea
Designer de lumini - Alexandru Darie
Asistent Coregraf - Lelia Marcu Vladu
Asistent Décor - Vladimir Iuganu
Asistent Costume - Sorina Iuganu 
Actori : Cornel Scripcaru, Adrian Ciobanu, Ioana Macaria, Marius Chivu, Camelia Maxim, Daniela Nane, Anca Androne, Rodica Lazar, Antoaneta Cojocaru, Ioana Anton
DansActori : Ramona Barbulescu, Rasmina CalbAjos, Ioana Macarie, Diana Spiridon, Ioana Marchidan, Vanda Stefanescu, Arcadie Rusu, Cristian Nanculescu, Adrian Nou, IstvAn TegLAs Alexandru Calin, Lari Giorgescu, Stefan Lupu
Spectacol prezentat in cadrul Programului “Bulandra per Musica” si produs de Teatrul Bulandra si Fundatia Art Production 
MARTI, 24.09
19:30
MARI ORCHESTRE ALE LUMII CUMPARA BILET 
ROYAL STOCKHOLM PHILHARMONIC ORCHESTRA
Sala Mare a Palatului
Dirijor : SAKARI ORAMO 
Solist : JULIAN RACHLIN – vioara
Program :
G. Enescu – Suita nr. 2 pentru orchestra in Do Major op. 20 
I. Stravinski – Concertul pentru vioara si orchestra in Re Major
J. Sibelius – Simfonia nr. 1 in mi minor op. 39
MIERCURI, 25.09
17:00
RECITALURI SI CONCERTE CAMERALE STOC EPUIZAT
CAMERATA SALZBURG
Ateneul Roman
Dirijor : LOUIS LANGRÉE 
Solist : HILARY HAHN – vioara
Program :
G. Enescu – Intermezzi op. 12
W.A. Mozart – Concertul nr. 3 pentru vioara si orchestra in Sol Major K 216
Vaughan Williams – The Lark Ascending (1920)
W.A. Mozart – Simfonia nr. 41 in Do Major K 551 "Jupiter"
MIERCURI, 25.09
19:30
MARI ORCHESTRE ALE LUMII STOC EPUIZAT
RUSSIAN NATIONAL ORCHESTRA
Sala Mare a Palatului 
Dirijor : MIHAIL PLETNEV 
Solist : VADIM REPIN – vioara
Program :
S. Prokofiev – Concertul nr. 2 pentru vioara si orchestra in sol minor op. 63
P.I. Ceiakovski – Vals-Scherzo in Do Major op. 34
A. Glazunov – Anotimpurile op. 67
MIERCURI, 25.09
CONCERTE IN TARA
ARAD
FILARMONICA DE STAT ARAD 
Dirijor : BORJAN CANEV 
Solist : ANTAL ZALAI – vioara (laureat al Concursului International "G. Enescu" 2011)
Program :
G. Enescu – B. Bartók
JOI, 26.09
17:00
RECITALURI SI CONCERTE CAMERALE STOC EPUIZAT
Trio EVGENY KISSIN, SILVIA MARCOVICI & ALEXANDER KNIAZEV
Ateneul Roman
Program :
Fr. Schubert – 4 improptus: op. 142  nr. 1 in fa minor, op. 142 nr. 3 in Si bemol Major, op. 90 nr. 3 in Sol bemol Major, op. 90 nr. 4 in La bemol Major
Fr. Schubert – Trio in Mi bemol Major op. 100
JOI, 26.09
19:00
SPECTACOLE DE OPERA SI BALET CUMPARA BILET 
CORUL si ORCHESTRA OPEREI NATIONALE BUCURESTI
Opera Nationala Bucuresti
"OEDIPE" de George Enescu
Libretul : Edmond Fleg
Dirijor : ADRIAN MORAR 
Regizor : ANDA TABACARU-HOGEA 
Scenograf : VIORICA PETROVICI 
Coregraf : RAZVAN MAZILU 
Maestru de cor : STELIAN OLARIU 
Distributia :
Oedipe – STEFAN IGNAT 
Tiresias – HORIA SANDU 
Creon – VICENTIU TARANU 
Pastorul – LIVIU INDRICAU  
Marele Preot – MARIUS BOLOS 
Phorbas – SORIN DRANICEANU 
Strajerul – MIHNEA LAMATIC 
Teseu – SERBAN VASILE 
Laios – HECTOR LOPEZ 
Iocasta – OANA ANDRA 
Sfinxul – ANDRADA IOANA ROSU 
Antigona – SIMONA NEAGU 
Meropa – ANTONELA BÂRNAT 
JOI, 26.09
19:00
ALTE EVENIMENTE
Pitesti - MAXIM Quartet - Turneu national CLASSIC REMIX
Horia Maxim - pian
Mihaela Anica - flaut
Fernando Mihalache - acordeon
Sandel Smarandescu - contrabas
Casa de Cultura a Sindicatelor
Program:
Transcriptii si aranjamente dupa lucrari de  F. Schubert, P. I. Ceaikovski, A. Glazunov, I. Stravinski, F. Liszt, Dan Dediu
JOI, 26.09
19:30
MARI ORCHESTRE ALE LUMII STOC EPUIZAT
RUSSIAN NATIONAL ORCHESTRA
Sala Mare a Palatului
CORUL FILARMONICII "GEORGE ENESCU" 
Dirijor : HORIA ANDREESCU 
Dirijorul corului : ION IOSIF PRUNNER 
Program :
Fr. Liszt – Concertul nr. 1 pentru pian si orchestra in Mi bemol Major S.124 
     Solist : BORIS BEREZOVSKY – pian
G. Mahler – Simfonia nr. 2 "Resurrection Symphony"
     Solisti : ANITA HARTIG – soprana
              BERNARDA FINK – mezzo-soprana
VINERI, 27.09
17:00
RECITALURI SI CONCERTE CAMERALE STOC EPUIZAT
VIOLONCELLISSIMO
Ateneul Roman
Dirijor : MARIN CAZACU 
Solisti : MARIN CAZACU – violoncel
          SIMINA IVAN – soprana
T. Albinoni – Adagio 
S. Mercadante – Parola prima din Oratoriul "Ultimele sapte cuvinte" pentru soprana si orchestra de violoncele                              
H. Lobos – Bachianas Brasileiras nr. 1 pentru violoncele
H. Lobos – Bachianas Brasileiras nr. 5 pentru soprana si violoncele                                                   
J. Schrammel – Mars  
A. Dvorák – Doloroso  
C-tin Dimitrescu – Dans taranesc
J. Offenbach – Barcarola 
J. Offenbach – Can Can 
A. Piazzolla – Oblivion 
A.Viloldo  – Tango "El Choclo” 
A. Piazzolla – Libertango 
Mozart / Mifune – Alla Turca Jazz
VINERI, 27.09
19:30
MARI ORCHESTRE ALE LUMII STOC EPUIZAT
ROYAL PHILHARMONIC ORCHESTRA
Sala Mare a Palatului
Dirijor : ANDREW LITTON 
Solist : ALEXANDRA DARIESCU – pian
Program :
J. Brahms – Uvertura Academica in do minor op. 80
E. Grieg – Concertul pentru pian si orchestra in la minor op. 16
P.I. Ceaikovski – Simfonia nr. 6 in si minor op. 74 "Patetica" 
VINERI, 27.09
22:30
CONCERTELE DE LA MIEZUL NOPTII STOC EPUIZAT
ACCADEMIA BIZANTINA
Ateneul Roman
Dirijor si solist : VIKTORIA MULLOVA 
Program :
J.S. Bach – Concertul pentru vioara si orchestra in la minor BWV 1041
J.S. Bach – Concertul pentru vioara, clavecin si orchestra (transcriptie BWV 1060)
J.S. Bach – Concertul pentru vioara si orchestra in Re Major (transcriptie BWV 1053)
J.S. Bach – Concertul pentru vioara si orchestra in Mi Major BWV 1042
SAMBATA, 28.09
11:00
MUZICA SEC. XXI - WORKSHOP // ENESCU SI CONTEMPORANII SAI CUMPARA BILET 
THE SCHUBERT ENSEMBLE
Sala mica a Palatului
Program : 
Frank Bridge – Fantezie pentru cvartet cu pian in fa diez minor H. 94
G. Fauré – Cvartetul cu pian nr. 1 in do minor op. 15
G. Enescu – Cvartetul cu pian nr. 1 in Re Major op. 16 (1909)
SAMBATA, 28.09
17:00
RECITALURI SI CONCERTE CAMERALE STOC EPUIZAT
MURRAY PERAHIA
Ateneul Roman
Recital MURRAY PERAHIA – pian
Program :     
J. S. Bach  – Suita franceza nr. 4 in Mi bemol Major BWV 815
L. van Beethoven – Sonata nr. 23 in fa minor op. 57 “Appasionata”
R. Schumann – Faschingsschwank aus Wien op. 26 
F. Chopin – TBA
F. Chopin – Scherzo nr. 2 in Si bemol Major op. 31
SAMBATA, 28.09
19:30
MARI ORCHESTRE ALE LUMII CUMPARA BILET 
ROYAL PHILHARMONIC ORCHESTRA
Sala Mare a Palatului
CORUL ACADEMIC RADIO
CORUL DE COPII RADIO 
Dirijor : CRISTIAN MANDEAL 
Dirijorul Corului : DAN MIHAI GOIA 
Dirijorul corului de copii : VOICU POPESCU 
Program :
G. Enescu – Capriccio pentru vioara si orchestra (orchestratie de Cornel Taranu dupa schitele compozitorului)
Solist : DMITRY  SITKOVETSKY – vioara 
G. Mahler – Simfonia nr. 3
Solist : JENNIFER JOHNSTON – mezzo-sopran
Spotul de prezentare a Festivalului "George Enescu" este difuzat, pana pe 19 mai, de postul de televiziune american CNN, evenimentul fiind parte a unei ample campanii de promovare pe care organizatorii o desfasoara in parteneriat cu CNN, atat pe TV, cat si online, inca de la sfarsitul lui 2012.

Mai multe detalii legate de festival puteti gasi pe festivalenescu.ro
Daca ti-a placut articolul, te asteptam si pe pagina de Facebook. Avem si Instagram.

program festival george enescu spot video
Distribuie:  

Realitatea.net

Din aceeasi categorie

Mica publicitate

© 2018 - Cultural.BZI - Toate drepturile rezervate
Page time :0.1726 (s) | 23 queries | Mysql time :0.014099 (s)