News Flash:

Viata generalului roman Stefan Ionescu

6 Februarie 2015
1659 Vizualizari | 0 Comentarii
Stefan Gh. Ionescu s-a nascut la data de 6 februarie 1881, in localitatea Chiojdeanca (judetul Prahova). A urmat intre 1900-1902 Scoala Fiilor de Militari de la Iasi, Scoala Militara de Infanterie si Scoala Superioara de Razboi din Bucuresti. La data de 10 mai 1907 a fost inaintat la gradul de locotenent.

Cunoscator al limbii germane, locotenentul Ionescu a fost trimis, in anul 1908, la un stagiu de doi ani, in Imperiul Austro-Ungar la Triest, in cadrul Regimentului 97 Infanterie.

Vezi si Viata fostului general roman Ioan Mihail Racovita

Avansat capitan a fost admis la Scoala Superioara de Razboi, de la data de 1 septembrie 1911, pe care a absolvit-o in iunie 1913. Participa la campania militara din Bulgaria (23 iunie -31 august 1913). Dupa inapoierea in tara este numit Sef de Stat Major la Batalionul 3 Vanatori (Infanterie) din Ploiesti. La 1 aprilie 1914, capitanul Ionescu este promovat la Statul Major al Corpului 3 Armata Galati.

A participat la Razboiul de Intregire (1916-1918). Avansat la gradul de maior la 1 noiembrie 1916, ofiterul este numit sef de Stat Major la Divizia 13 Infanterie Ploiesti. Este avansat la gradul de locotenent-colonel, la exceptional, la data de 1 septembrie 1917. In perioada 01 iulie - 01 octombrie 1918 este detasat la Comisariatul General al Basarabiei. Un an mai tarziu, i s-a incredintat functia de sef al Diviziunii a II-a cu sectiile “cheie” de Operatii si Pregatire de Lupta a trupelor. In anul 1920, in vederea avansarii la gradul de colonel, dar si pentru ca era bun cunoscator al limbilor franceza si germana, este trimis in Franta, la Versailles, pentru a urma „Cursul de informare al coloneilor si generalilor” Avansat colonel, la 1 ianuarie 1921, a detinut functia de director de studii si a condus foarte bine „Cursul de Tactica a Infanteriei”, in cadrul Scolii Superioare de Razboi. Este mutat, la 1 noiembrie 1922, la comanda Grupului 2 Vanatori de Munte. La 1 februarie 1924 a fost numit in functia de Sef al Sectiei 3 Instructie a Marelui Stat Major

Vezi si Scurta biografie a generalului roman Ioan Rascanu


La data de 23 aprilie 1930 colonelul Stefan Ionescu a fost avansat la gradul de general de brigada, iar la 1 octombrie a devenit Comandantul Scolii Superioare de Razboi.

Intre 15 noiembrie 1933 - 25 iulie 1934 este numit comandantul Diviziei de Graniceri Bucuresti.

A fost avansat general de divizie la 16 octombrie 1937 prin Inaltul Decret Regal nr. 3482 din 1937. La data de 1 noiembrie 1937, generalul Stefan Ionescu este numit in functia de Sef al Marelui Stat Major al Armatei Romane, indeplinind aceasta demnitate pana la data de 1 februarie 1939|. Poate fi considerat unul dintre organizatorii sistemului militar de aparare al Romaniei in perioada interbelica. Impreuna cu generalii Samsonovici si Sichitiu a avut raspunderea organizarii apararii strategice a Romaniei in perioada 1936-1938. In anul 1938 a publicat lucrarea Consideratiuni asupra Regulamentului intrebuintarii tactice a marilor unitati. A fost apreciat ca avand o remarcabila pregatire profesionala, o constiinta si devotament demn de relevat, conducand pregatirea de razboi a Armatei in conditiile cele mai bune.

Vezi si Generalul roman Henri Cihoski

A elaborat documente, planuri si proiecte de mobilizare realiste. A continuat cu ardoare activitatea complexa de modernizare si dotare a liniei fortificate Focsani - Namoloasa - Galati (F.N.G.).

La cererea sa a plecat de la Marele Stat Major, la 15 februarie 1939 (inlocuit de generalul Florea Tenescu), la comanda Corpului Armata Iasi si apoi, din septembrie 1939, a preluat si functia de comanda a Armatei a 3-a (pana la 9 decembrie 1939). Datorita divergentelor de opinii cu generalul Motas, comandantul Grupului 1 de Armate, la data de 19 februarie 1940 a fost trecut la Marele Stat Major, in calitate de Subsef al Marelui Stat Major si apoi trecut in rezerva la 17 septembrie 1940, fiind pus la dispozitia Cercului Teritorial Bucuresti.

La data de 11 mai 1945 a fost inaintat in gradul de general de corp de armata.

A fost arestat in anul 1953, fiind eliberat in 1955.
Daca ti-a placut articolul, te asteptam si pe pagina de Facebook.

locotenent imperiul austro-ungar triest infanterie ploiesti brigada
Distribuie:  

Realitatea.net

Din aceeasi categorie

Mica publicitate

© 2018 - Cultural.BZI - Toate drepturile rezervate
Page time :0.2193 (s) | 34 queries | Mysql time :0.080526 (s)